2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz elnök és a magyar kormányfő is úgy véli, saját nemzeti érdek alapján kell dönteni gáz-ügyben, s majd elválik, van-e a két döntésnek metszete. A két államfő csütörtökön negyedszer találkozott, s noha elsősorban élelmiszeripari, biotechnológiai és logisztikai együttműködésről tárgyaltak, szóba került a gázvezetékek és -szállítások, tehát az orosz Kék Áramlat és az Európai Unió által tervezett Nabucco-projekt közötti rivalizálás kérdése is. Mfor.hu háttér.

Az orosz kapcsolatok semmiképp sem sérülnek. Mi lehet a döntő?

"Putyin elnök világosan megmondta: ha Magyarország Katarból, netán Iránból akar vásárolni, mert ebben látná az érdekét ár és megbízhatóság szempontjából, akkor az semmilyen értelemben nem fogja befolyásolni az orosz-magyar kapcsolatokat" - közölte Gyurcsány.

A miniszterelnök azt is megjegyezte csütörtöki találkozója után, hogy a múlt évben Németország (pontosabban két német cég) kötött nem csupán hosszú távú gázszállítási megállapodást, hanem részvénycsereügyletet is a Gazprommal kiaknázási részvétel fejében.

Ráadásul nemrég Olaszország (pontosabban az ottani olajipari cég, az ENI) írt alá 2036-ig szóló szerződést az oroszokkal, előzőleg pedig Franciaország kötött hasonló megállapodást velük - tette hozzá Gyurcsány. A múlt hónapban pedig Guy Verhofstadt belga miniszterelnök tárgyalt Putyinnal Moszkvában arról, hogy miképpen válhat Belgium az orosz gáz egyik európai elosztó központjává - mutatott rá a hasonló magyar célkitűzés védelmében.

Bár az ügy még közel sem ért véget, ágazati körökben úgy vélekednek, hazánknak szűk a mozgástere. Magyarországon a primerenergia-felhasználáson belül kiemelkedően magas, 45 százalék a földgáz részaránya. A gáz 75-80 százaléka, az olaj legnagyobb része orosz importból származik. A Gazprom-függés tehát tény, és ez a Nabuccóval részben csökkenhetne.

Emellett a gázfogyasztás visszafogása, részben megújuló energiára cserélése is alternatívát jelenthet, ám ez utóbbira csekély az esély. Főként, hogy 2020-ra a jelenlegi tervek szerint a teljes energiatermelés mindössze 14-15 százaléka származik majd megújuló forrásból.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Kóka szerelmes a Nabucco-projektbe
Gyurcsányra haragszanak a németek és a románok
A franciák is beszállnának a Nabucco-bizniszbe
Gázellátás: inkább az oroszokat választaná hazánk

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!