Az orosz kapcsolatok semmiképp sem sérülnek. Mi lehet a döntő?
A miniszterelnök azt is megjegyezte csütörtöki találkozója után, hogy a múlt évben Németország (pontosabban két német cég) kötött nem csupán hosszú távú gázszállítási megállapodást, hanem részvénycsereügyletet is a Gazprommal kiaknázási részvétel fejében.
Ráadásul nemrég Olaszország (pontosabban az ottani olajipari cég, az ENI) írt alá 2036-ig szóló szerződést az oroszokkal, előzőleg pedig Franciaország kötött hasonló megállapodást velük - tette hozzá Gyurcsány. A múlt hónapban pedig Guy Verhofstadt belga miniszterelnök tárgyalt Putyinnal Moszkvában arról, hogy miképpen válhat Belgium az orosz gáz egyik európai elosztó központjává - mutatott rá a hasonló magyar célkitűzés védelmében.
Bár az ügy még közel sem ért véget, ágazati körökben úgy vélekednek, hazánknak szűk a mozgástere. Magyarországon a primerenergia-felhasználáson belül kiemelkedően magas, 45 százalék a földgáz részaránya. A gáz 75-80 százaléka, az olaj legnagyobb része orosz importból származik. A Gazprom-függés tehát tény, és ez a Nabuccóval részben csökkenhetne.
Emellett a gázfogyasztás visszafogása, részben megújuló energiára cserélése is alternatívát jelenthet, ám ez utóbbira csekély az esély. Főként, hogy 2020-ra a jelenlegi tervek szerint a teljes energiatermelés mindössze 14-15 százaléka származik majd megújuló forrásból.
Istvánko Viktória
Kapcsolódó anyagok:
Kóka szerelmes a Nabucco-projektbe
Gyurcsányra haragszanak a németek és a románok
A franciák is beszállnának a Nabucco-bizniszbe
Gázellátás: inkább az oroszokat választaná hazánk