2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az éghajlatvédelmi politikában kevésbé a kibocsátás-csökkentésre, inkább az alkalmazkodásra a klímaváltozáshoz kellene helyezni a hangsúlyt - hangoztatta Szvetnik Antal, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) vezető főtanácsosa pénteken egy szakmai konferencián. A környezetvédelmi tárca főosztályvezetője nem így látja.

Elsősorban költséghatékonysági szempontból kell megvizsgálni a klímapolitika két fő csapásirányát, mégpedig a kibocsátás-csökkentési és az alkalmazkodási intézkedéseket. Az előbbi az üvegházhatás csökkentése érdekében a szén-dioxid, metán és egyéb gázok légkörbe jutásának megakadályozását jelenti. Az utóbbi olyan lépésekre vonatkozik, amelyekkel igazodni lehet az elkerülhetetlenül egyre szeszélyesebbé váló időjáráshoz. A kibocsátás-csökkentésnek csak költségei vannak, haszon nem mutatható ki - jelentette ki a vezető főtanácsos. Hozzátette, hogy az alkalmazkodásnál racionális intézkedések esetén lehet számolni hasznokkal.

A csökkentésre legalább akkora hangsúlyt kell helyezni, mint az adaptációra - vetett ellen Nemes Csaba, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője. Igenis van közgazdasági haszna a kibocsátás-csökkentésnek - jelentette ki. Elég az energiahatékonyságra gondolni, amelynek nyomán egységnyi energiából több termék jön létre. Megjegyezte, hogy hiába elenyésző az ország által kibocsátott szén-dioxid mennyisége a globális kibocsátásokon belül, az ország versenyhátrányt szenved, ha nem veszi komolyan a csökkentési kötelezettségeket.

Szvetnik Antal hiányolta a klímaváltozás kapcsán a komoly világgazdasági értékeléseket, amelyek alapján reális képet lehetne alkotni a kibocsátás-csökkentés következményeiről.

A modellek durva felbontóképessége miatt Magyarország számára helytálló következtetéseket nehéz levonni - jegyezte meg. Nemes Csaba utalt a tavaly ősszel nyilvánosságra hozott brit Stern-jelentésre, ami közgazdaságilag vizsgálja a kérdést. A Világbank korábbi közgazdásza által készített munka világosan rámutat arra, hogy a csökkentés jóval olcsóbb a tétlenségnél.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!