2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kötelező betétdíj-rendszer bevezetése mellett érvelt Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter egy szakmai egyeztetésen Budapesten. A feldolgozóipar és a kereskedők szerint költséges és felesleges lenne az új rendszer, ami jelentős áremelést tenne szükségessé az italtermékeknél.

A miniszter jelezte, hogy a hulladék-visszaváltás jelenleg érvényes önkéntes formája nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

A hulladékká vált csomagolások és egyéb hulladékok kötelező visszavétele ökológiai, szociális, munkahely-teremtési és köztisztasági szempontból is előnyös lenne - mondta Persányi Miklós. Szavaiból kiderült, hogy a politikai akarat több oldalról megvan a betétdíj-rendszer módosítására, az ügyben a gazdasági és a civil szervezetekkel egyeztetett módon kell döntést hozni.

A miniszter szerint jövő év végéig véglegessé válik a módosítás formája. A rendszer főként italcsomagolásokra, valamint akkumulátorokra és az elemekre is kiterjedhet.

Persányi Miklós számára "megfelelő" verzió lehet egy olyan, cégekkel létrejövő megállapodás, amelynek biztosítékául szolgálna a betétdíj. Amennyiben az érintett iparágak szereplői önkéntes újrahasznosítási vállalásaikat nem teljesítenék, akkor lépne hatályba a pénz ellenében történő, kötelező hulladék-visszavétel - magyarázta Persányi Miklós. Utalt arra, hogy ha a megállapodásról nem sikerül megegyezni, akkor az állam jogszabályban kénytelen előírni kötelezettségeket.

A gyártók szerint 8-10 milliárdos költséggel járna

Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége és az Országos Kereskedelmi Szövetség közös közleményükben arról tájékoztatnak, hogy előzetes becslések szerint a kötelező betétdíj alkalmazásához szükséges hálózat kialakítása több tízmilliárd forintba kerülne a cégeknek. Körülbelül ennyiért épült ki eddig a szelektív gyűjtő hálózat, amely lényegében szükségtelenné válna az új rendszer bevezetésével. Véleményük szerint a kötelező betétdíjas hálózat működtetése évente mintegy 8-10 milliárd forintot emésztene fel, ezzel elapasztva a szelektív hulladékgyűjtés finanszírozását.

Magyarországon jelenleg évente 4,5-4,7 millió tonna települési hulladék keletkezik, amelynek tömege tíz éve nemigen változik, ám az italos csomagolóanyagok terjedése miatt térfogata másfélszeresére nőtt. Civil szervezetek ezért támogatják a miniszter kezdeményezését.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!