Júniusban érezhetően romlott, a májusi mínusz 11,8 pontról mínusz 16 pontra süllyedt a GKI konjunktúra-indexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke. Az index az idén márciusban, azt megelőzően pedig négy éve volt a jelenlegihez hasonló alacsony szinten.
A felmérés szerint az üzleti várakozások az áprilisi-májusi szerény javulás után most a márciusinál is valamivel rosszabbak, az üzleti bizalmi-index mínusz 13,4 pontra csökkent a megelőző havi mínusz 8,4 pontról.
Az iparban egyértelmű a pesszimizmus erősödése - áll a közleményben. Az építőiparban az elmúlt időszak megítélése is romlott, s határozott pesszimizmus érezhető a rendelésállománnyal és a foglalkoztatással kapcsolatban is, a lakásépítéssel foglalkozó cégek várakozásai azonban kedvezőek.
Erőteljesen nőtt a pesszimizmus a kereskedelemben is, a megrendelési hajlandóság és az ország gazdasági helyzetéről alkotott vélemény is rosszabb lett.
A fogyasztói bizalmi index értéke a választási éveket jellemző tavalyi megugrás után valamivel a két évvel ezelőtti szint alatt volt, a májusi mínusz 21,4 pontról mínusz 23,5 pontra csökkent.
A válaszadók saját pénzügyi helyzetüket a májusinál valamivel kedvezőtlenebbnek látták, s a következő 12 hónapban ennél is nagyobb romlásra számítottak. Az ország gazdasági helyzetének megítélése ugyancsak rosszabb lett. A megkérdezettek júniusban ugyan az előző havinál érezhetően alacsonyabb ütemű áremelkedésről számoltak be, de a következő 12 hónapra vonatkozó inflációs várakozásaik hasonló mértékben emelkedtek.
Pesszimistább várakozások
Kedvezőtlenebbek lettek az üzleti szektor és a fogyasztók várakozásai is júniusban - áll a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrissebb, az EU támogatásával végzett jelentésében.