A 60 sázalékos német széndioxid-csökkentési javaslat azt is jelentheti, hogy az EU tagállamok megcélozhatják a 80 százalékot is közös nyilatkozatukban - vélik a Handelsblatt című német lap elemzői.
Ha uniós szinten sikerül keresztülvinni a távlati koncepció elfogadását, akkor a német kormány a legfejlettebb államokat tömörítő G8-ak elé is beterjeszti radikális kibocsátáscsökkentésről szóló javaslatát júniusban.
A Handelsblatt szerint Németország annyira komolyan veszi a klímavédelem ügyét, hogy a természetvédelmet az európai alapokmányban is szerepeltetni akarja.
Az EU által közelmúltban tárgyalt javaslatok szerint a tagállamok 30 százalékos csökkentést vállalnának 2020-ig. A tárgyalások azonban még mindig zajlanak, legutóbb az EU illetékes miniszterei abban állapodtak meg, hogy 2020-ig a csökkentés legkevesebb 20 százalékos lesz az 1990. évi kibocsátási szinthez mérten.
A magyar kormány támogatja a szigorúbb kibocsátáscsökkentési javaslatokat, viszont szeretné elérni, hogy Magyarország esetében ne az 1990-es évet vegyék alapul az Unióban, mert akkor az ipari termelés visszaesése miatt nagyon alacsony szinten volt a károsanyag-emisszió. A magyar környezetvédelmi tárca az 1985-1987-es időszakot venné alapul, környezetvédő szervezetek szerint azonban ez a klímavédelem plasztikázása.