A Lehel márkanevű hűtőszekrények a hatvanas évek hazai háztartásainak irigyelt luxustárgyai voltak. A firma elődje 1953-ban alakult 270 dolgozóval, a munkásokat a Fémnyomó- és Lemezárugyár budapesti üzemében tanították be.
Jászberényben tudtak valamit
A vállalat elsősorban "közszükségleti cikkeket", azaz edényeket és olajos hordókat gyártott, amelyek egy részét exportálták.
Több évi fejlesztés eredménye volt a Heller-Forgó-féle légkondenzációs hűtő, amely 1958-ban a Brüsszeli Világkiállításon nagydíjat nyert.
Az első, Lehel névre hallgató háztartási eszköz, a száz literes Lehel 100-as 1960-ban hagyta el a gyárat, s a termék rövid idő alatt igen népszerűvé vált. A berendezés iránt akkora volt a kereslet, hogy a gyárvezetés szinte szó szerint lábon eladhatta volna az egész évi "termést". Kezdetben a készülékből nem is jutott sok a boltokba, mert a rengeteg protekciós igény miatt alig maradt szabad hűtő. A visszás helyzetet végül állítólag maga az akkori gyárigazgató elégelte meg: óriási bátorságról tanúbizonyságot téve felhívta az első titkárt, azaz Kádár Jánost, s megkérte, avatkozzon közbe, s intse le a protektorokat...
A harmincas évek közepén a csepeli Weiss Manfréd Művekben már készítettek abszorpciós hűtőszekrényeket, ám a gyártást a háború után nem folytatták. Az ötvenes években számos hazai üzem próbálkozott ennek előállításával, ám mindegyik megrekedt a kísérleti szakasznál.
A kudarc okai között éppúgy említhető a hozzáértés hiánya, mint az akkoriban rendszeresen szűkre szabott határidők. A Fémnyomó és Lemezárugyár 1953-ban átadott jászberényi üzemében azonban 1959 elején a Heller-Forgó alapján megindult a sorozatgyártás, s két év alatt nyolcezer Super 100 típusú hűtőgép készült el.
Az indulás után négy évvel alapították meg a Hűtőgépgyárat, amelynek része lett a Fémnyomó- és Lemezárugyár, valamint az időközben megalapított Budapesti Hűtőgépgyár. A fejlesztések eredményeként 1965-ben már kétpercenként készült el egy hűtőszekrény. A termékpalettán 125, 150, 175, 200 és 230 literes készülékek szerepeltek. Emellett gyártottak itt a nagykereskedelmi boltok számára hűtő- és fagyasztópultokat, ivóvízhűtőket és hőcserélőket is.
Az egymilliomodik háztartási hűtőszekrény 1970-ben került le a futószalagról. Csak az összehasonlítás végett: egy fejlesztés eredményeként abban az esztendőben már közel 300 ezer készüléket bocsátottak ki.
Ekkortájt a kínálat klímatechnikai berendezésekkel és alumíniumradiátorokkal is bővült. A nyolcvanas években már nyolc telephelyen működött a vállalat, s az itt dolgozók létszáma meghaladta a háromezer főt.
Az 1991-es privatizáció során a svéd AB Electrolux megvette a korábban Kft.-vé alakított Lehel Hűtőgépgyárat, melynek termelése a kilencvenes évek végére meghaladta az évi egymilliós szériát.
Nyolc éve - az anyacég döntése alapján - a Lehel név a süllyesztőbe került, s ma már kizárólag Zanussi feliratú hűtők készülnek.
Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Milliónyi fehérnemű
Mosógép a Hajdúságból
Segít a Gelka!
Forte: a szocialista világcég
Mesél a múlt - rovatoldal