3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Ózdi Kohászati Művek egykor a szocialista nagyipar büszkeségének számított, itt gyártottak például első ízben oxigénbefúvással acélt Magyarországon. Az mfor.hu Vörös vállalatok című sorozatában ezúttal az észak-magyarországi acélmű múltját idézzük fel.

A vas- és acél országa...(Mfor-montázs)

Az egykori Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. felszereléseinek döntő részét a háború alatt leszerelték és Nyugatra vitték. Rengeteg berendezést szállítottak el, az erőközpont három generátora közül például kettőt.

Jönnek az oroszok

Ugyancsak háborús veszteség lett a gyár alapítása óta gyűjtött és rendszerezett rajz- és műszaki könyvtár. A Salgótarjánba 1944. december 24-én bevonuló szovjet hadsereg parancsnoksága a telep élére saját emberét állította azzal a céllal, hogy az a firmát minél előbb - és minden körülmények között - működésbe helyezze.

A háború alatt elhurcolt vagy tönkretett gépek pótlását nagyobbrészt saját erőből kellett megoldani. A kollektív emlékezet máig őrzi azokat a meglepő, olykor egészen elképesztő megoldásokat, amelyekkel ezeket ki tudták váltani. Egyik "ékes" példája a "sufni tuningnak", amikor mindenféle maradék alkatrészekből dróthúzót vagy üllőket hoztak össze.
A gyárat 1946 júniusáig igazgatták a szovjetek, akkor visszaadták azt tulajdonosának, a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt.-nek. A telep ekkor jórészt jóvátételre dolgozott. Az év végén a többi nagyvállalathoz hasonlóan ezt a firmát is elérte végzete, azaz államosították. A gyárat a Nehézipari Központ irányítása alá vonták: 1949. január 1-jétől nemzeti vállalat lett korlátolt felelősséggel, majd 1950-től 1968-ig a Kohó- és Gépipari Minisztérium felügyelete alá tartozott.

Természetesen - a szocializmus gazdaságának egyik jellemvonásaként - az államosítás után a szabadkereskedelem helyét a központi tervutasításos rendszer vette át. A központ nem csak a termelési irányadatokat jelölte ki, hanem az alapanyagok elosztását is. Budapesten határozták meg a fejlesztéseket, s ugyancsak itt engedélyezték a karbantartási terveket és a munkabér-gazdálkodást is.

Az aranyévek

1949-től 1953-ig a termelés hihetetlen módon felfutott. Jelentősen nőt az iparban foglalkoztatottak létszáma: az ózdi üzemé például közel negyven százalékkal. Ám a minisztérium legnagyobb bánatára e bővülést nem követte a termelékenység szélesedése, mert az említett idő alatt elszaladt az önköltség. 1958 és 1960 között szerény méretű növekedés indult meg, s ez már a legszebb reményekkel kecsegtetett, ám 1961-ben megindult a nagy rekonstrukció, amely igen sok pénzt elvitt.

Az új acélmű egyébként alig több, mint másfél esztendő alatt épült fel. Vitathatatlan tény, hogy az átépített Martin-acélműben Magyarországon első ízben gyártottak oxigénbefúvással acélt. Ez a módszer akkor a világ élvonalába tartozott.

Bedőlt a piac

A gyárat a hetvenes években többször átszervezték, felügyeleti szerveit megváltoztatták. A nyolcvanas években az elmaradó beruházások miatt ismét hullámvölgybe került a cég, amelyből többé nem is tudott kilábalni. A rendszerváltás után egy esztendővel megszűnt a KGST, bedőlt a keleti piac - amelynek következtében a termelés többször akadozott, majd megrendelések hiányában 2001-re teljesen leállt...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!