4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár környezetbarát növényvédő szerek későbbi kifejlesztéséhez is vezethet egy magyar középiskolás diák felfedezése, amivel első lett az Európai Unió fiatal tudósainak versenyén. A spanyolországi Valenciában egy másik magyart is díjaztak, aki számítógépes rajzfelismerőt tervezett.

Spanyolországban is nyertek (Mfor-montázs)

A növények önvédelmi képességét, és ezáltal környezetbarát növényvédő szerek kifejlesztésének lehetőségét vizsgálta Spohn Márton, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Gimnázium diákja, első díjat kapott a Valenciában közelmúltban megrendezett tudósversenyen. A mindössze 18 éves diák komplett kutatómunkája egy iskolai biológiatáborral kezdődött: növénygyűjtés közben jött rá, hogy egyes virágok "büdösebbek" mint a többiek amiből arra következtetett, hogy ezeknek az eltéréseknek nyilván oka is van. Az ötletnek érdemes volt utánanézni, mert egy-két laboratóriumi vizsgálat után kiderült, hogy elméletének van alapja, néhány növény valóban önvédelmi fegyverként, kártevők elriasztására használja a kibocsátott illatanyagokat.

Riasztóval felszerelt növények

Spohn Márton elmélete például magyarázatot ad arra is, hogy hogyan tudja a növény egyszerre használni az illatanyagokat adó vegyületeket annak ellenére, hogy azok csak lassan termelődnek. Az EU-s versenybizottság elé vitt eredmények egy hosszú távú kutatás alapjául szolgálhatnak, a folyamat végén pedig egy olyan növényvédő szer piacra dobása is elképzelhető, amely nem szennyezi a környezetet.

Különdíjjal jutalmazta a spanyolrszági verseny zsűrije a 14 éves Buza Dániel Istvánt is, aki érintéssel működő számítógépes eszközökhöz írt ujjmozgás-felismerő biztonsági programot. Az eljárás arra épül, hogy míg a jelszavak és PIN kódok könnyen utánozhatók és ellophatók, addig az emberi kézírás és rajzolás sokkal egyedibb információkat is tartalmaz: eltérő lehet egy-egy vonal hossza, a rajzolás sebessége is. Ahhoz, hogy ezeket jelszavak helyett alkalmazhassuk, nem kell más, csak egy érintésre reagáló hardver, az úgynevezett touch-pad - ilyen található például a laptopok billentyűzete alatt, amivel a kurzort irányítjuk. A dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium diákjának megoldása éppen ezért olcsó és hatékony is.

Az ilyen versenyeken Európa-szerte felfigyelnek a díjazottakra, így a későbbi pályájukat is meghatározhatja az elért eredmény - mondta az Mfor.hu-nak Szabó Gábor a Magyar Innovációs Szövetség elnöke. Bár ő még nem tud arról, hogy komoly befektető érdeklődött volna bármelyik találmány iránt, szinte biztosra veszi, hogy a diákok megkezdett munkájának lesz eredménye. "Közelebb állhat a piaci alkalmazáshoz Buza Dániel István azonosító programja. Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy olyan gyorsan jelenik meg az alkalmazás a hétköznapokban, mint a magyarországi ifjúsági innovációs verseny egy korábbi győztesének találmánya, a mobil iránytű."

Kollégiumban fejlesztenék a tehetséget

Az ilyen eredményekre és versenyekre azért van szükség, hogy a fiatalokban újra felkeltsük a kíváncsiságot természettudományok iránt - mondta az idei verseny meghirdetése kapcsán Dr. Manherz Károly az Oktatási Minisztérium szakállamtitkára. Hozzátete, hogy a politika is felelős azért, mert ma a munkaerőpiacon hiány van jól képzett természettudományi és műszaki szakemberekből. "Kis szerencsével ma egy diák még az érettségin is elkerülheti a természettudományi tárgyakat, egyedül matematikából kötelező a vizsga" - mondta, hozzátéve, hogy ez nem felel meg a piac igényeinek. A megmérettetések, mint az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny kedvet csinálhat a diákoknak a természettudományok felfedezéséhez.

A szakállamtitkár kifejtette, hogy a kormány a Nemzeti Fejlesztési Terv keretein belül úgynevezett "nemzeti kiválóság programot" indít, aminek végső célja egy szakkollégiumi rendszer megszervezése. A különböző tudományterületeken jól teljesítő fiatalok ezekben a kollégiumokban képezhetnék és fejleszthetnék tudásukat. "A magyar gazdaság jószerivel egyetlen versenyképes erőforrása a tehetséges fiatalok csoportja, akik tudásukkal viszik előre az országot" - tette hozzá Manherz Károly.

A Magyar Inovációs Szövetség, az Oktatási Minisztériummal és a Duna Televízióval közösen idén is meghirdette az Ifjúsági Innovációs Tehetségkutató Versenyt. A megmérettetésen 1987 október 1. és 1994 augusztus 31 között született középiskolások indulhatnak (egyetemisták és főiskolások csak akkor, ha elsőévesek. Pályázni lehet műszki, környezetvédelmi, természettudományi valamint matematikai területről bármilyen ötlettel, találmánnyal, kutatómunka eredményével. A pályaművek vázlatát, legfeljebb két gépelt oldalt 2008. január 4-ig kell beküldeni a Magyar Innovációs Szövetséghez. A első helyezett akár egy éves, havi harmincezer forintos ösztöndíjat is nyerhet.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!