3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Türkmenisztán számos energiahordozó-szállítási lehetőség, ezen belül a Nabucco gázvezeték-projekt iránt is érdeklődik, mert fő prioritása továbbra is az export diverzifikálása - jelentette ki pénteken Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban Türkmenisztán ottani nagykövete.

Annamamed Mamedov az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint sajtóértekezleten fejtette ki, hogy Türkmenisztán következetes lépéseket tesz a diverzifikálás érdekében. Ebben az összefüggésben megemlítette a Türkmenisztán-Irán gázvezeték második csövének január 6-i üzembe helyezését, ami lehetővé teszi a szállítások évi 20 milliárd köbméterre való növelését. Említette a Türkmenisztán-Kína 7.000 kilométeres vezeték megnyitását is, amelyen évi 40 milliárd köbméter ház áramlik majd Kínába.

Mamedov nagykövet emlékeztetett arra is, hogy Dmitrij Medvegyev orosz elnök nemrég látogatást tett Asgabatban, ahol ez alkalomból megállapodás született arról, hogy Türkmenisztán januárban felújítja az Oroszországba irányuló, áprilisban leállított gázszállításokat: évi 30 milliárd köbmétert szállít majd a korábbi több mint 50 milliárddal szemben.

Türkmenisztán azt követően állította le teljesen a gázszállítást, hogy előbb a Gazprom 95 százalékkal csökkentette az átvételt, mivel a korábbi szerződések értelmében igen magas áron vásárolta a türkmén gázt, s Európában jelentősen csökkent a fogyasztás. Az orosz fél azóta próbált megállapodni Asgabattal a szállítások felújításáról, csekélyebb árra, vagy csökkentett mennyiségre törekedve.

Az orosz óriás korábban a türkmenisztáni gázkitermelés egészét felvásárolta és nagyrészt exportálta, s ez lett volna a célja továbbra is, első sorban azért, hogy megakadályozza a türkmenisztáni gáz máshová történő közvetlen exportját. Első sorban pedig azt, hogy Türkmenisztán hozzájáruljon az Oroszország elkerülésével Európába irányuló, tervezett Nabucco vezeték feltöltéséhez. A vezeték ugyanis közvetlen konkurenciát jelent az orosz projekteknek.

Asgabat azonban a tettek mezejére lépett a szállítások diverzifikálásában. Súlyos csapást jelentett az orosz félnek a Türkmenisztán-Kína vezeték létrejötte. A Gazprom ugyanis elsőként akart volna kilépni a kínai piacra, de a hosszú ideje folyó tárgyalások folyton akadoztak, s máig nem hoztak egyértelmű eredményt.

Türkmenisztán - a volt szovjet tagköztársaságok közül - Oroszország után a legnagyobb gázvagyonnal rendelkezik: ezt maga több mint 20 ezer milliárd köbméterre becsüli, de nemzetközi gázipari szakértők kétlik az adatot.

Saját adatai szerint 2009-re 75 milliárd köbméter kitermelését és 51 milliárd köbméter oroszországi exportját tervezte.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!