A törvényjavaslat megszünteti azt a lehetőséget, hogy költségvetési szerveket társasággá alapítsanak a célból, hogy ily módon megkerülhetővé váljanak a költségvetési szervekre irányadó rendelkezések. Az állami gazdálkodó szervezetek "továbbtársulása", különböző többségi és kisebbségi részesedések szerzése ugyanis átláthatatlanná tette a közpénzek útját.
A törvényjavaslat rendelkezik arról is, hogy a többségi állami tulajdonban lévő gazdálkodó szervezetek vezető tisztségviselői és felügyelő bizottsági tagjai megválasztásukat követően és aztán kétévenként vagyonnyilatkozatot kötelesek tenni, ha a cég jegyzett tőkéje eléri a 200 millió forintot. Az átláthatóság érdekében a törvényjavaslat előírja, hogy közalapítványnál, valamint az államháztartáshoz kapcsolódó közhasznú társaságnál egymillió forint feletti juttatás esetén kötelező a pályázat kiírása. A törvénymódosító javaslat záró rendelkezése szerint kihirdetését követő 45. napon lép hatályba.
Üvegzseb törvény a parlament előtt
Az „üvegzseb-program” elemeként a parlamenthez beterjesztette törvényjavaslat a közpénzek felhasználásának átláthatóbbá tételét, a korrupció visszaszorítását célozza, valamint többek közt újrafogalmazza az üzleti titok fogalmát, szélesíti az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrzési lehetőségeit és a vagyonnyilatkozatra kötelezettek körét.