A megalakulás után 10 évvel nyáron önállósította magát az Egyetértés Futball Club és ekkor jött létre a mai formájában is működő Debreceni Vasutas Sport Club (DVSC). Az első évek döcögősen indultak, ahhoz, hogy elsőként bajnokságban induljon a klub, majdnem 15 évet kellett várni: 1916-1917-es és 1917-1918-as Hadibajnokság Északi Kerületében szerepeltek először, melyet mindkét alkalommal a Disőgyőri VTK nyert meg az induló négy csapat közül (DVSC, DVTK, Miskolci MTK és MVSC). A klub honlapja szerint a Diősgyőr dolgát az is segítette, hogy a debreceni csapat több meccsét is lemondani kényszerült utazási nehézségek miatt.
A következő évtizedekben a csapat nehéz éveket élt át, mivel a '20-as években megalakult Bocskai FC lett a város első számú és egyben legjobb labdarúgó csapata, ez egészen addig így is volt, amíg a csapat anyagi okok miatt fel nem oszlott 1940-ben - innentől a DVSC lett az első számú csapat. Majd pár évvel később 1942/43-as szezonban már az élvonalba is bekerült, történetében először. A csapat honlapja szerint ez nem tartott sokáig, mert négy évre rá megtörtént az első kiesés a klub történetében, amit 1993-ig még hét követett, sőt 1967-ben a DVSC legnagyobb kudarcát élte át, a harmadosztályba került. Bár az alapítók a ma is használatos piros-fehér színösszeállítást választották, a korai évtizedekben többször is változott a játékosok által viselt mezek színe: 1925-ben, amikor a Debreceni MÁV Testgyakorlók Köre beleolvadt a Vasutasba, zöld-fehér, sőt, 1937-től lila-fehér lett az egyesület színe. A II. világháború után a Vasutas visszatért a piros-fehér színhez, és ez immár állandónak is tekinthető.
1993-ban elkezdődött a hajdúságiak igazi sikerkorszaka. Ekkor jutottak fel az élvonalba, majd egy évvel később Garamvölgyi Lajossal bronzérmes lett a csapat a bajnokságban, 1999-ben pedig kupagyőztes is lett. 2004/2005-ös szezon óta ötször lett bajnok, és jelenleg 19 meccses veretlenségi sorozattal és 6 pontos előnnyel vezeti az NB1 tabelláját a Győri ETO előtt, ráadásul a Magyar Kupa és Ligakupa elődöntőjéig is vereség nélkül sikerült eljutnia.
2001-től új időszámítás
2001-ben lett a klub többségi tulajdonosa Szima Gábor, debreceni üzletember, aki stabil gazdasági hátteret biztosított a klub működéséhez, és botrányok, csődök nélkül, jó döntések sorával sikert sikerre halmozott. Mindez a klub eredményeiből is jól látható, hiszen míg 2001-ben még 143 milliós veszteséggel zárta az évet a klub, két évvel később már közel 36 milliós nyereséget sikerült kigazdálkodni, 2004-ről 2005-re pedig megduplázódott a mérleg szerinti eredmény köszönhetően annak is, hogy története első bajnoki címét szerezte meg a csapat. Emlékezetes a csapat 2009-es BL főtáblára való bejutása, melynek köszönhetően eurómilliomossá vált a Loki. Az ebből befolyó pénz egy részét a labdarúgó akadémia kialakításába fektették. (Táblázatunkban csak az értékesítés nettó árbevételét tüntettük fel, az egyéb bevételek nem szerepelnek.)
Jó üzleteket köt a klub
Hazai viszonylatban a klub előrelátásának köszönhetően, valamint a saját nevelésű játékosok jó időben történő értékesítésével sikerült okosan gazdálkodni az évek folyamán. Az elmúlt években kiemelkedő játékos- és üzletpolitikával rendre jó szerződéseket sikerült megkötniük: elég csak Rudolf Gergely megszerzésére vagy Dzsudzsák Balázs sikertörténetére gondolni, bár előbbi kaotikus körülmények között igazolt el a klubtól Olaszországba, de még ebből is sikerült a Loki vezetésének a körülményekhez képest a legjobban kijönniük - nagy veszteség nélkül.
Rudolfhoz hasonlóan még Mészáros Norbertre is sikerült ingyen szert tenniük, de Halmosi Péter is ingyen érkezett a Lokihoz a Grazer AK-tól, Bojan Brnovics az Obilictől, sőt a BL-szereplésben is nagy feladatokat vállaló Leandro is ingyen érkezett a Ferencvárostól. A legnagyobb nyereséget jelentő üzletkötéseket az alábbi táblázat tartalmazza.
A saját nevelésű játékos, Dzsudzsák Balázs 2 millió eurós vételára pedig nemcsak klubszinten, de magyar viszonylatban is kiemelkedő volt. Szintén a jó üzleti érzéknek köszönhető, hogy a 2005. évi BL-selejtezőben történt Hajduk-verés után több mint egymillió eurót zsebelt be: ekkor távozott Hollandiába a helyi kedvenc, Kerekes Zsombor, Norvégiába szerződött Nikolov Balázs, Bőör Zoltán és Igor Bogdanovics pedig egyaránt Törökországba ment.
mfor.hu