3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

1997. november 14-én Budapesten és New Yorkban egyidőben kezdődött a kereskedés a Matáv részvényeivel, ez volt az első alkalom, hogy magyar cég belekóstolt a Wall Street világába. Azóta a Matáv már Magyar Telekom, a papírokat pedig már csak a Budapesti Értéktőzsdén lehet megvenni. Mesél a múlt című sorozatunk ezúttal az első tengerentúli magyar részvénybevezetést idézi fel.

15 évvel ezelőtt a Matáv-részvények 26,31 százalékát hozták forgalomba a tőzsdén egyidőben Budapesten és New Yorkban. A Wall Streetre történt bevezetés nem csak a magyar tőkepiac számára volt mérföldkő, a magyar távközlési vállalat volt az első közép-kelet-európai cég, amelyiket a tengerentúlon is forgalomba hozták.

A tranzakció több mint egymilliárd dolláros volt, a vállalat beszámolója szerint a Matáv több mint 156 ezer új tulajdonosra tett szert a tőzsdei bevezetéssel. Az első nap magyar idő szerint délután fél négykor indult a kereskedés, így csak egy órán keresztül lehetett üzleteket kötni a BÉT-en. A papírokat egyébként 730 forinton indították útra a tőzsdén, az árfolyam csúcsa 2000-ben volt, amikor kishíján 2500 forintot kellett fizetni egy papírért.

A Matáv 1991. december 31-én alakult a Magyar Posta három részre válásával jogutódként, 1993 végéig volt 100 százalékos állami tulajdonban, majd 1993. december 22-én írták alá a privatizációs szerződést, melynek értelmében a cég 30,1 százalékos tulajdonosa a Deutsche Telekom és az Ameritech International konzorciuma lett, akik 875 millió dollárt fizettek a tulajdonrészért. Két évvel később írták alá azt a szerződést, melynek értelmében a konzorciumot alkotó két vállalat tulajdonrésze 852 millió dollár vételár ellenében 67,3 százalékra emelkedett, így a Matáv privatizációja a közép- és a kelet-európai térség addigi legnagyobb privatizációja volt, és egyben a legnagyobb külföldi beruházás Magyarországon. 1999-ben történt az újabb változás, amikor a Deutsche Telekom kivásárolta konzorciumi partnerét, így egyedül lett többségi tulajdonos. A márka egységesítése 2006-ban fejeződött be, akkor a T-Mobile és a Matáv összevonásával jött létre a Magyar Telekom Nyrt.

2010. június 23-án a Magyar Telekom Nyrt. bejelentette és a Társaság Igazgatósága ezen a napon jóváhagyta azt a döntést, miszerint a Társaság amerikai letéti jegyeinek (ADR-American Depositary Receipt) New York-i tőzsdei (NYSE) jegyzését megszünteti és kivonul a New York-i tőzsdéről. A Magyar Telekom ezen döntésével a nemzetközi kereskedési gyakorlathoz igazodott, és ezzel kívánta csökkenteni tőkepiaci jelenlétének összetettségét, a jelenlét megszüntetésének fő célja pedig a pénzügyi jelentések struktúrájának egyszerűsítése és az adminisztrációs költségek csökkentése volt. Vagyis alig 13 évig tartott az "amerikai kaland" a cég számára, a kivezetéskor viszont már nem Matáv, hanem Magyar Telekom volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!