3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Brázay Kálmán apja a szabadságharc leverését követően börtönbe került. Az elszegényedett nemesi család ivadéka fűszeressegédnek állt, majd tanulóévei befejezése után, zsebében háromszáz forinttal 1865-ben Pesten üzletet nyitott. Brázay Kálmán szédületes karriert futott be, s megérte, hogy 1901-ben kastélyában vendégül láthatta I. Ferencz Józsefet, aki nem mellékesen az ő édesapját is börtönbe juttatta. Az Mfor.hu "Mesél a múlt" sorozata.

Kossuth, Jókai és Mikszáth is hirdette

Az első Brázay üzlet, melyben fűszert és gyarmatárut, rumot, teát, likőröket, szörpöket és gyermektápszert árult, a Múzeum körút 23-as számú házban nyílt meg. Mikor két esztendővel később, 1867-ben kötelezővé tették a cégbejegyzést, a bíróságon az elsők között szerepelt Brázay Kálmán vállalkozása.

Brázay elképzelései várakozáson felül beváltak; három évvel a kiegyezés után már az egész országban ismerték a nevét. A pénz szó szerint vékaszám dőlt, így az alapító elhatározta, megveszi a szerény, földszintes épületet, s helyén új, minden tekintetben pazar központot épít.

A beruházásra a tulajdonos mintegy negyvenezer forintot szánt, ám időközben kiderült, az ugyancsak ekkortájt alapított korszerű feldolgozótelep miatt lényegesen, mintegy háromszorosára emelkednek a költségek. A kockázat óriási volt, ám a befektetés mégis mesésen megtérült.

A múlt század elején Brázayéknál egyébként már nem csak gyarmatárut és sósborszeszt, hanem szappant, kozmetikumokat, sőt, bőrápolókat is lehetett kapni. A termékek döntő hányadát saját maguk állították elő, de komoly mennyiségben importáltak is.

Szappant, szódát is árult

A vállalkozás egyik legnagyobb bevételi forrása a korábban említett sósborszesz volt. A hajdani számlák szerint 1897-ben egy kilogramm glicerin egy, ötven kilogramm káli-lúg szappan 11,30, kétszáz gramm szóda nyolc, száz csomag kénes gyufa hatvan, húsz dekagramm fémpaszta 1,40, míg három doboz kék üveggolyó 7,50 koronába került. A legendás sósborszeszért pedig időponttól függően 0,99-1,50 koronát kellett letenni az asztalra. A haszon minden egyes terméken filléres nagyságrendű volt - kivéve az utóbbi cikket, melyen üvegenként fél koronát kaszált a feltaláló-tulajdonos.

A csodaszer egyébként másnak is megtetszett, így Brázay 1897. után már csak egyedi, saját kezűleg tervezett, beégetett címerrel ellátott üvegben kínálta e termékét. Budapest és a vidék közönsége rajongott Brázay egyéb áruiért is: így a Salus, Bálvány, Családi, Márvány, Tojás, Cocus és Mandula szappanok épp oly közkedveltek voltak, mint a Menta-szesz, Kalogén fogkrém valamint a Najád krémek, púderek és kölnivizek. De gondolt a vezér az állattartókra is: A Brázay Kincsem-fluidot a szarvasmarhák, lovak és kutyák gyógykezelésére használták eredményesen.

Az idős alapító 1900-ben vonult vissza az üzleti élettől. Sikerekben gazdag életére akkor tette föl a koronát, mikor 1901-ben a király, I. Ferencz József egy hadgyakorlat alatt elfogadta meghívását, és egész udvarával, külföldi államokból érkezett kíséretével együtt Brázay pellérdi kastélyéban szállt meg. Brázay Kálmán 1925-ben, 86 esztendős korában hunyt el.

Az üzletet fia, Zoltán vette át. Az ifjú mindenben apja nyomdokain haladt, s megszervezte a Dél- és Észak-amerikai, Japán és indiai árusítást is. A cég erejét mutatja, hogy azt az első világháború sem tudta tönkretenni. Egy idő után Brázay Zoltán úgy határozott, a kiskereskedést átengedi sógorának, s ő maga csak a vegyipari részleget tartja meg magának. A vállalkozás végül a második világháború alatt szűnt meg.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!