3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tiller Samu zsebében kétezer forinttal hozta létre hazánk első egyenruhagyárát 1867-ben. A vállalkozó néhány esztendő alatt az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb intézetévé tette üzemét. Az mfor.hu "Mesél a múlt" sorozata egy újabb patinás cég történetét eleveníti fel.

Négyemeletes palotába költöztette az áruházat

Az egyenruha-szabóság reklámja

Új helyszínen

A Tiller Mór és társai cég 1900-ra kinőtte az időközben a sereg által is elhagyott laktanyát. A főnök új otthonát már igyekezett úgy megválasztani, hogy az közel legyen a központhoz, de jusson is hely a szabóműhelyeknek és raktáraknak. Ezt végül a leendő Erzsébet-híd épülő feljárójánál, a mai buszmegálló melletti kis park helyén lelte meg.

Az építkezés félmillió koronát emésztett fel. A négyemeletes palota pincéjében kapott helyet a szabóság, földszintjén volt a tágas üzlethelyiség, ahonnan széles lépcső vezetett az emeleti próbatermekhez. A másodikon és a harmadikon álltak a raktárak, a negyediken pedig az irodák terpeszkedtek. A tetőtérben és a másodikon őrizték azoknak az adatait, akik valaha is megfordultak a cégnél. A berendezéshez tartozott két lift, villanyvilágítás és légszeszfűtés.

Tiller Váci utcai áruháza

Az első világháború kitörése előtti esztendőkre "hervadni" kezdett a vállalkozás virágkora. A céget végül az tette tönkre, hogy Tillerék túl nagyvonalúnak bizonyultak. Ha ugyanis valaki bejelentette, hogy halasztást kér a számlák kiegyenlítésére, mert fia, férje vagy apja meghalt a csatamezőn, gyors választ kapott, melyben a tulajdonos kifejezte őszinte részvétét, s egyben közölte, a számlát kiegyenlítettnek tekinti. A háború, mint tudjuk, több mint négy évig tartott, s több millió áldozatot követelt. A cég 1919-ig húzta, majd csődbe ment. Ma épületét is hiába keressük: a palota a második világháborúban kiégett és összedőlt...


Tiller értette a humort is

Tiller Mór rátarti ember volt. A jól megtermett és üzletileg sikeres férfiú peckesen járt az utcákon, s öntudatát az is emelte, hogy állítólag feltűnően hasonlított egy előkelő mágnásra, gróf Batthyány Elemérre. Gróf Barcsay Domokosnak régóta begyében volt e szabómester. Egy tavaszi délután, amikor éppen kilépett a kaszinó kapuján, Tiller ott sétált előtte a Kossuth Lajos utcán. Barcsay hirtelen gondolt egyet, utána sietett, és kedélyesen hátba vágta. Tiller hápogva fordult meg, Barcsay pedig sajnálkozó arccal kért bocsánatot:

"Hát nem azt hittem, hogy gróf Batthyány Elemér...? Ezt a hasonlóságot! Ezer bocsánat..." Tiller lenyelte mérgét.. "Szót sem érdemel, kérem" - mosolyodott el kényszeredetten. "Megesik az ilyesmi." A tréfa olyan remekül sikerült, hogy Barcsay már egyenesen utazott Tillerre, s ugyanezt még kétszer eljátszotta vele.

Emberünk komolyan mérges lett. Most már ő leste meg, merre megy Barcsay. Tisztes távolból követte, és megvárta, amíg csatlakozik két elegáns fiatal hölgyhöz. Akkor utána iramodott, utolérte, és irtózatosat durrantott a hátába. Barcsay dühödten fordult hátra. "Elnézést, uram" - hajolt meg sajnálkozva a szabó. "Millió bocsánat! Azt hittem, hogy gróf Batthyány Elemér vagyok!"

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!