3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Vörös vállalatok című sorozatában tovább folytatjuk az Elzett gyár történetének felelevenítését. Írásunkból kiderül, mi mindennel foglalkozott az anyaüzem és annak vidéki leányai...

A hengerzáraktól a lépegetős csibékig (Mfor-montázs)

Történetünket 1948-ban, az államosításnál szakítottuk meg. A cég ettől az időponttól 1965-ig Elzett Vasárugyár néven önálló vállalatként funkcionált. Ebben az esztendőben számos fémtömegcikk-ipari céggel - a Fémárugyárral, a Lemezárugyárral és a Tűzoltókészülékek Gyárával - együtt az 1963-ban alapított Fémlemezipari Művekhez csatolták.

A gazdag profillal rendelkező üzemek csak laza szálakkal kapcsolódtak egymáshoz. Többek között foglalkoztak lakatok, mágneszárak, hengerzár-betétek, tűzoltó-készülékek és egyéb fémtömegcikkek, például rácsok és vödrök készítésével is. Emellett szerepeltek a palettán játékáruk, így például a gyűjtők körében máig nagy népszerűségnek örvendő lépegető-csipegető csibék, lendkerekes motorkerékpárok, űrhajók, csengetős mozdonyok és vonatok, valamint törpeautók is.

A Zsigulinak is szállítottak

A firma sok termékét exportálták. Az egyik legnagyobb külföldi megrendelő természetesen a Szovjetunió volt, ahová évi háromszázezer darab Zsiguli-gépkocsizárat szállítottak, de jutott Elzett zár és lakat az arab országokba, Németországba és Angliába is.

Különös módon a magyar mechanikus játékok igen nagy népszerűségnek örvendtek északi szomszédainknál, azaz Csehszlovákiában és Lengyelországban, annak ellenére, hogy mindkét állam jelentős gyártási kultúrával és múlttal rendelkezett e téren. (E sorok írója például legutóbb Brno ócskapiacán bukkant rá igen borsos áron egy Elzett lépegetős csirkére. Az árus szerint ez egy nagyon keresett cikk a gyűjtők között...)

A Fémlemezipari Műveket a szocializmusban oly gyakori átszervezési hullám nyomán 1984-ben feloszlatták - ekkor vette fel a Váci úti üzem az Elzett Zár- és Lakatgyár nevet. A sátoraljaújhelyi üzem Elzett-Certa, a soproni Elzett Sopron néven önállósult. A hazai zár- és lakatpiac mintegy nyolcvan százalékát birtokló, 1991-ben részvénytársasággá alakult firma privatizációjára 1995-ben került sor, amelynek során a részvények majdnem kétharmadát az Angyalföldi Vagyonkezelő Rt. által vezetett konzorcium szerezte meg.

Soproni vargabetű

A soproni leányvállalatra 1945-ben a Szovjetunió tette rá a kezét, s azt csak 1952-ben adták át a magyar államnak. A magában működő üzemet 1958-ban csapták hozzá a budapesti Elzett Vasárugyárhoz. Ezt követően - a Fémlemezipari Művek és az Elzett Vasárugyár 1965. évi egyesítése során - a "szocialista holdinghoz" csatolták a soproni Tűgyárat és a lövői Késgyárat is. Az átszervezett vállalat Elzett Művek Soproni Gyáraként folytatta tevékenységét.

A rendszerváltás előtt négy esztendővel egy átszervezés nyomán a firma ismét önálló lett, és márkanevét megtartva Elzett Zár- és Vasalatárugyár néven működött tovább. A 70-es, 80-as években a profil letisztult, illetve kismértékben átalakult. Az elsődleges szegmens továbbra is a zár-, illetve ajtó- és ablakvasalás maradt.

A 80-as évek közepén jelentős előrelépés történt, miután a német ROTO cégtől megvásárolt licenc alapján beindult a korszerű ablak-, illetve ajtóvasalat gyártás.

A rendszerváltást követő vállalatprivatizációk idején, 1991-ben a cég fele-fele arányban a ROTO Frank AG. és a francia Securidev Goupes S.
F. P. I. tulajdonába került. 1996. január 1-től a zárgyártást a Sécuridev
csoport kizárólagos tulajdonában lévő Euro-Elzett Kft. viszi tovább.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!