Honnan származik a fuldokló ember képe?
Jött a háború
A harmincas évek közepétől azonban beborult Európa felett az ég, s a Zwack-cég is egyre nehezebben boldogult. 1944-ben három súlyos bombatalálat érte a gyárat, a robbanások nyomában járó pusztítás pedig komoly károkat okozott az üzemben. Ami pedig megmaradt, azt a németek gyújtották föl.
A harcok csitultával, 1945-ben a romok között két helyiségben kezdtek újra dolgozni, majd hamarosan nekiláttak a gyár újjáépítésének - ám a szép terveket keresztülhúzta, hogy az üzemet 1948-ban államosították. Zwack János és családja még időben ki tudott jutni Amerikába, míg bátyja, Béla feleségével együtt alkalmazottként maradt. Ők csak 1955-ben hagyhatták el az országot.
A gyárat idővel átszervezték, majd 1961-ben létrejött a Magyar Likőripari Vállalat, melynek részlegeként 1984-ben önállósult a Budapesti Likőripari Vállalat. A család állítólag hamis receptet adott át az államnak, ezért akkortól, amikor a kijutottak és Olaszországban elkezdték gyártani az Unicumot, kétféle nedű létezett. Maga a Zwack név 1958-ban tűnt el az Unicum elől, miután a család pert nyert a magyar állammal szemben.
Lázin Miklós
Menedzsment Fórum