9p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Káosz alakult ki az amerikai légiközlekedésben, miután számos légitársaság járatokat törölt az 5G-mobilhálózat üzembe helyezése jelentette veszélyre hivatkozva. Fő a biztonság, mondhatnánk, csakhogy világszerte számos országban, például Magyarországon is működik már 5G-s hálózat, és a repülőgépek is vidáman szálldosnak. Akkor hogy is van ez?

Az 5G-ként emlegetett 5. generációs vezeték nélküli hálózat alapvetően abban különbözik a korábbi, tehát elsősorban a jelenleg legelterjedtebb, széles körben elérhető 4G-technológiától, hogy magasabb frekvenciatartományban működik. Ez számos előnnyel jár. A legfontosabb, hogy a magasabb frekvencia nagyobb sávszélességet és magasabb adatátviteli sebességet tesz lehetővé, de az sem elhanyagolható tényező, hogy csökken a válaszidő, illetve a hálózatok lefedettsége is növekedhet. A jövő szempontjából szintén kulcsfontosságú előny, hogy az 5G-hálózatok nagyságrendekkel több eszköz egyidejű kapcsolódását teszik lehetővé, ráadásul ehhez kevesebb energiára van szükség, így lehetővé teszik a „dolgok internetje”, azaz az IoT elterjedését, ami az okosotthonoktól a közlekedésen át akár a mezőgazdaságig hozhat forradalmi változásokat az életünkbe a következő években.

Visszaverődő hullámok

Mi köze mindennek a repülésbiztonsághoz? A repülőgépek számos műszere közül az egyik a rádiós (radaros) magasságmérő. Ahogy a radarok általában, ezek is rádióhullámokat bocsátanak ki, majd mérik az időt, amíg a hullámok valamilyen tárgyról visszaverődve újra eljutnak a műszerig. Ebből ki lehet számolni az adott tárgyak távolságát. A repülőgépeken többfajta magasságmérő is van, utazási magasságon elsősorban a külső légnyomást figyelő műszer adatai a meghatározóak, de a GPS-helymeghatározók is szolgáltatnak adatokat a jármű tengerszint feletti magasságáról.

A radaros magasságmérő működési elve (Illusztráció: Wikimedia)
A radaros magasságmérő működési elve (Illusztráció: Wikimedia)

Alacsony magasságon azonban a radaros magasságmérő kap nagyobb szerepet, hiszen ez nem csupán a tengerszint feletti magasságot, hanem a pillanatnyi, a talajtól mért távolságot is képes nagy pontossággal megadni. Bár a gépek magasságát a repülőterek közelében természetesen kívülről is figyelik, a rádiós magasságmérő adatai nemcsak a pilóták számára létfontosságúak, hanem a már szinte mindenhol alkalmazott robotpilóták vezérelte le- és felszállásoknál is elsősorban erre hagyatkozva ellenőrzi a rendszer a repülőgépnek a földtől mért távolságát.

A repülőgépeken használatos radaros magasságmérők a 4,2 Gigahertztől (GHz) a 4,4 GHz-ig terjedő frekvenciatartományban működnek. Ahogy minden hullám, a rádióhullám esetén is felléphet interferencia, amennyiben egymáshoz közeli frekvenciákon egyszerre több hullám keletkezik. Az interferencia pedig megzavarhatja a rádióhullámokra épülő eszközök működését – egy magasságmérő esetében például akár hamis adatokat is generálhat.

Hogy ez mekkora gondot jelentene? Nyilván semmilyen műszer meghibásodása nem éppen kellemes jelenség egy levegőben lévő repülőgépen. A gyakorlatban egy megszólaltatott Airbus A320-as pilóta szerint a „radalt” (ahogy a szakzsargonban emlegetik) hibája valahol a kellemetlenség és a nagyon komoly probléma között lenne. Rossz látási viszonyok, nehéz időjárási körülmények között akár végzetes következményekkel is járhatna, ha viszont a pilóták látják a kifutópályát, valószínűleg különösebb gond nélkül megoldanák a helyzetet. „Az én véleményem? Senki sem tudja biztosan, és ezt mindenki szép szavak mögé rejti” - foglalta össze, mint gondol az 5G jelentette gondok súlyosságáról.

Interferenciák régi és új között

Az amerikai telekommunikációs szolgáltatók számára az 5G-hálózatoknak a 3,7-3,98 GHz-es, C-sávnak nevezett frekvenciasávot jelölték ki, a Verizon és az AT&T most üzembe helyezendő hálózata is a 3,7-3,8 GHz-es tartományban fog működni. Ez viszont közel, talán veszélyesen is közel van a radaros magasságmérők által használt frekvenciatartományhoz.

Természetesen amikor ezt meghatározták, a döntéshozókban is felmerült, hogy mi van a lehetséges interferenciák okozta problémákkal. Erre már csak azért is gondolhattak, mert minden új mobilkommunikációs szabvány bevezetésekor adódtak ilyen problémák. Amikor az első mobiltelefon-adótornyokat felállították az Egyesült Államokban, bizonyos elektromos kerekesszékek „megbolondultak”, mert a rádiójelek belezavartak a kezelőrendszereik működésébe. Majd amikor Amerikában bevezették a nemzetközi GSM-szabványt, rengeteg hallókészülék kezdett bizonyos körülmények között zümmögni az interferencia miatt. Nagyobb pánikot okozott, amikor kiderült, bizonyos korai mobilkészülékek jelei megzavarhatják az életmentő pacemakerek működését.

„A technológia előrehaladása megint beleütközött a dolgok régi, jól megszokott működésébe. Ami egy korábbi időszakban megfelelően megtervezett termék volt, azt újra kellett tervezni. Ez sem a termékek gyártóinak, sem a hullámhosszok használóinak nem róható fel hibaként”

írja a mostani helyzet kapcsán az ezeket az eseteket felidéző Tom Wheeler, aki évekig volt a mostani ügyben is kulcsszerepet játszó két szervezet, a CTIA (Cellular Telecommunications and Internet Association, a vezeték nélküli kommunikációs iparban érdekelt cégek érdekképviseleti szervezete), valamint az FCC (Federal Communications Commission, a Szövetségi Távközlési Hatóság) vezetője.

És mi volt a megoldás? Rövid távon az érintett eszközök leárnyékolása, hosszabb távon az áttervezésük úgy, hogy megszűnjenek a problémák (egészen rövid távon a szívritmusszabályozóval élőknek azt mondták, ne hordják a mobiljukat az ingzsebükben – probléma megoldva, aggodalomra semmi ok). Wheeler úgy látja, hogy most is erre a hozzáállásra lenne szükség, mert miközben az Egyesült Államok késhegyre menő harcot folytat Kínával a technológiai vezető szerepének megőrzése érdekében, nem engedheti meg magának, hogy további késedelmet szenvedjen az 5G-technológia máris megkésett bevezetése.

Kinek kéne lépnie?

Az alapvető kérdés persze az, valóban veszélyezteti-e a légiközlekedés biztonságát az 5G-technológia. Elvégre akármit is gondoljunk egy számlafizetés közben a telekommunikációs cégekről, azért azt talán senki nem feltételezi, hogy az érdekükben állna végignézni, ahogy az adótornyaik miatt utasokkal teli repülőgépek egymás után csapódjanak a földbe.

A JetBlue amerikai légitársaság egyik gépe leszálláshoz készül a New York-i LaGuardia repülőtéren, az előtérben távközlési antennák egy háztetőn 2022. január 18-án. (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)
A JetBlue amerikai légitársaság egyik gépe leszálláshoz készül a New York-i LaGuardia repülőtéren, az előtérben távközlési antennák egy háztetőn 2022. január 18-án. (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)

A frekvenciák meghatározásának idején az FCC szakértői véleményekre hivatkozva úgy döntött, egy 200 MHz-es „ütközőzóna” elegendő a két rendszer közti ütközések megelőzésére. Ezt akkor az FAA (Federal Aviation Administration, Szövetségi Légügyi Hatóság) is elfogadta. Csakhogy tavaly év végén megjelent a függetlennek számító AVSI (Aerospace Vehicle Systems Institute) jelentése, ami az 5G-nek a magasságmérőkre gyakorolt lehetséges hatásait elemezte. Ez arra jutott, hogy bizony „van esély” veszélyes interferencia létrejöttére. Erre a vizsgálatra hivatkozva kérték a légitársaságok, hogy a repülőterek közelében egyelőre ne üzemeljék be az új generációs hálózatokat a telekommunikációs cégek, és ez az „esély” az oka a most kialakult káosznak is.

Abban alapvetően minden szereplő egyetért, hogy egy ilyen okból bekövetkező balesetnek minimális az esélye. Csak hát nagyon nem mindegy, hogy a minimális elhanyagolható, vagy kicsi, de valós veszélyt jelent-e. Ebben nem értenek egyet a különböző szereplők, amelyeknek közös vonása, hogy vagy egyik, vagy másik oldal irányába húznak a hagyományosan erős amerikai lobbirendszer következtében is. (Ahogy a témát feldolgozó egyik írás megjegyzi: „A hivatalok ipari érdekek mentén történő befolyásoltsága ugyanúgy része az amerikai hagyományoknak, mint a baseball vagy az almáspite.”) A huzavona egy másik aspektusa, hogy kinek is kellene lépnie azért, hogy ez a minimális kockázat is megszűnjön. A légitársaságok a telekomos cégekre mutogatnak, mondván, nekik kellene biztonsági sávot kialakítani a repülőterek körül, korlátoznia adótornyaik teljesítményét.

A CTIA pedig azt mondja, a repülőgépek műszereit kellene úgy átalakítani, hogy ne álljanak az elkerülhetetlen technológiai fejlődés útjába. Ami tény, az a bizonyos AVSI-jelentés is rámutatott, „jelentős teljesítménybeli különbségek vannak a rádiós magasságmérők között a különböző gyártók esetében”, azaz szigorú sztenderdek hiányában változó, hogy milyen minőségű árnyékolást, jelszűrést kapnak ezek a műszerek. Hosszabb távon minden bizonnyal pontosan ezeknek a sztenderdeknek a megfelelő átalakítása lesz a megoldás, de a mostani patthelyzet ettől függetlenül még sokáig fennmaradhat, hiszen ezekről döntést kell hozni, illetve le kell cserélni a nem megfelelő műszereket, márpedig az sem érdeke senkinek, hogy földre kényszerüljön az amerikai légitársaságok flottájának egy jelentős része. És persze az sem mellékes, ki állja majd a cechet.

Más tapasztalatok, más előírások

A CTIA érvelésében persze előkerül az is, hogy a világ több tucat országában, Európában, Ázsiában már akár évek óta – az úttörő Dél-Koreában például már 2019-től – minden probléma nélkül működik együtt az 5G és a repülés. (Magyarországon 2020-ban már 23 településen, köztük Budapesten is elérhető volt az 5G-hálózat, bár a lefedettség azóta nem nőtt a korábban tervezett ütemben.)

„A fizika törvényei nem mások az Egyesült Államokban, mint Európában vagy Ázsiában” – jegyezte meg epésen a CTIA.

Ez persze jelen tudásunk szerint igaz, ám az is tény, hogy Európában egy kicsit alacsonyabb sávot, a 3,4 és 3,8 GHz közé eső tartományt jelölték ki az 5G számára. Máshol, például Kanadában a hatóságok a repülőterek kifutópályáinak környékén tilalmi zónákat jelöltek ki az 5G-adótornyok számára, illetve azt is előírták, hogy az adókat lefelé kell irányítani. Azért azt is meg kell jegyeznünk, hogy miközben az európai légügyi hatóságok alapvetően nem látnak kockázatot az 5G-ben, a francia polgári repülést felügyelő hatóság azért kiadott egy ajánlást arra vonatkozóan, hogy az utasokat szólítsák fel 5G-képes készülékeik kikapcsolására a repülés ideje alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!