7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egész világon a magyar párok érték el a legmagasabb értéket egy, a szerelmesség mértékét vizsgáló kutatásban. Az adatok érdekes összefüggéseket is feltártak, úgy tűnik például, hogy a jólét kell a szerelemhez, de a túlzott jólét már visszafogja a romantikus érzések kialakulását.

Nehéz lenne válaszolni arra, milyenek is vagyunk úgy általában mi, magyarok. Ha arra kérnénk száz magyar embert, hogy emeljen ki mondjuk három, szerinte a ránk általában jellemző tulajdonságot, biztosan nagyon különböző válaszok születnének, de feltehetően lennének visszatérő elemek is. Azon viszont meglepődnénk, ha megjelenne a válaszok között a romantikus, szerelmes beállítottság, vagy ezeknek bármilyen szinonimája, az ilyesmi inkább a latin népekről kialakult képünknek a része.

Ennek fényében is váratlan eredményt hozott egy 45 országban, 9474 házasságban vagy hosszútávú párkapcsolatban élő résztvevővel végzett globális felmérés eredménye, amely alapján bizony a világ kapcsolatban élő párjai közül a magyar duók tagjai a leginkább szerelmesek egymásba. A kutatásban résztvevők több tucat állítást értékeltek 1 és 9 között abból a szempontból, hogy mennyire tartják ezeket magukra igaznak, és a válaszok átlaga adta ki a végeredményt.

A magyar párok a legszerelmesebbek egymásba - de miért? Úgy tűnik, sok tekintetben kedvezők a társadalmi feltételek a romantikus érzések kialakulásához hazánkban. Illusztráció: Depositphotos
A magyar párok a legszerelmesebbek egymásba - de miért? Úgy tűnik, sok tekintetben kedvezők a társadalmi feltételek a romantikus érzések kialakulásához hazánkban. Illusztráció: Depositphotos

Az összesített eredmények alapján a magyarok 7,94-es értékkel végeztek az élen, hat századot verve a 2-4. helyen holtversenyben álló maláj, portugál és Egyesült Államok-beli válaszadókra.

Szerelem, szerelem, szerelem

Persze, felmerül a kérdés, hogy miként is lehet mérni a szerelmesség mértékét. A Wroclawi Egyetem kutatói a Sternberg-féle Háromszög Szerelmi Skála (STLS) metódusát használták erre a célra, amely három területre (intimitás, szenvedély, elköteleződés) bontva fogalmaz meg 12-12 állítást. Az intimitás erősségét például olyan állítások hivatottak felmérni, mint hogy „Közös megértésen alapuló kapcsolatom van X-szel [a párommal]”, „Számíthatok X-re szükség idején”.

A szenvedélyt vizsgáló állítások olyasmik, mint hogy például „X puszta látványa izgalommal tölt el”, vagy „Semmi sem fontosabb számomra, mint a kapcsolatom X-szel”, esetleg „Gyakran azon kapom magam nap közben, hogy X-re gondolok”. Az elköteleződést olyan állítások hivatottak felmérni, mint például hogy „Arra számítok, hogy X iránti szerelmem egész hátralévő életemben ki fog tartani”, vagy hogy „X-szel maradnék a legnehezebb időkben is”.

A magyar válaszadók átlagai úgy alakultak, hogy az intimitásra 8,13-as, a szenvedélyre 7,52-es, az elköteleződésre 8,17-es érték jött ki, tehát a magyar párokra nem annyira a szenvedélyes szerelem, inkább a komoly párkapcsolat a jellemző. Az elköteleződésre mért pontszám egyébként az összes ország közül a legmagasabb érték, de az intimitásban is dobogósok a magyar párok, csupán Kuba (8,21), illetve az Egyesült Államok (8,19) válaszadóinál jött ki ennél is magasabb átlag.

A Piotr Sorokowski vezette kutatás azonban elsősorban nem is azt tűzte ki célul, hogy felmérje, kik a legszerelmesebbek a világon, hanem arra próbált választ találni, hogy milyen tényezők befolyásolják azt, mennyire jellemző egy-egy társadalom tagjaira a romantikus szerelem érzése.

Világtérkép a szerelemindex alapján: a sötétebb színek a magasabb értéket jelzik, a csíkozott országok nem vettek részt a kutatásban. Forrás: Scientific Reports
Világtérkép a szerelemindex alapján: a sötétebb színek a magasabb értéket jelzik, a csíkozott országok nem vettek részt a kutatásban. Forrás: Scientific Reports

Az előfeltételezések egyike az volt, hogy minél „modernebb” egy társadalom (ezen itt valami olyasmit kell érteni, hogy urbanizáltabb, fejlettebb, tanultabb), annál inkább jellemző lesz tagjaira a romantikus szerelem megélése. Ez azon a feltételezésen alapul, hogy a fizikailag megterhelő környezetnek és a megélhetési nehézségeknek kitett gyermekek később kevésbé mutatnak ilyen érzelmeket felnőttkorban, míg a jó egészségügyi ellátásban, oktatásban, bőségben nevelt gyerekek inkább képesek lesznek megélni a „mély” szerelem érzését, és könnyebben alakítanak ki erős érzelmi kötődést partnereikkel.

Egy másik lehetséges faktorként az egyes társadalmak a kollektivizmus és az individualizmus tekintetében mért jellegzetességeit jelölték ki. A feltételezés szerint az individualizmusnak nagy szerepet tulajdonító társadalmak magasabbra értékelik a szerelem érzését, míg az inkább kollektivista társadalmakban (mint mondjuk Indiában) inkább zavaró tényezőnek számít a társadalom rendjét felborító romantikus szerelem.

Harmadik tényezőként a nemek közti egyenlőséget jelölték meg a kutatók, azzal az előfeltételezéssel, hogy ahol nagyobb az egyenlőség férfiak és nők között, ott a nőknek inkább van lehetőségük kiválasztani (akár több próbálkozás után is) a hosszú távú párjukat, illetve a párok sokkal több időt töltenek együtt, közös hobbikkal foglalkozhatnak, mindezekkel is növelve az egymáshoz való kötődést.

Pozitív és negatív összefüggések

Az eredmények részben igazolták, részben cáfolták az előfeltételezéseket. A kutatók értékelése szerint a magasabb „szerelmességi értékkel” pozitív korrelációt mutat az egyes országok HDI-je (Human Development Index – Emberi fejlettségi index), amely a születéskor várható élettartam, az írástudás, az oktatás és az életszínvonal egyesített mérőszáma. Ez azonban nem volt igaz a szenvedélyességi mutatóra, ez alig mutatott összefüggést a HDI értékével. A kutatók szerint ez arra utalhat, hogy a szerelem érzésének ez a komponense a leginkább biológiailag meghatározott, ezáltal ez függ a legkevésbé a társadalmi körülményektől.

Nagyon érdekes megfigyelés volt az is, hogy a HDI csak egy bizonyos, magas értékig mozog együtt a szerelmesség erősödésével, a legmagasabb ilyen értékeket produkáló országokban azonban már esni kezd a szerelmi index, leszámítva az intimitásra mért értékeket. A kutatók azt valószínűsítik, hogy a „túlzott jólét” esetleg már csökkenti az érdeklődést a párkeresés és a reprodukció irányában – ilyesmit állatkísérletekben, mint például Calhoun híres egeres kísérletében már megfigyeltek (bár persze kérdés, hogy mennyire szabad párhuzamokat vonni egerek és emberek szerelmi élete közé).

A szerelemérzet és a fejlettséget mérő HDI összefüggése: látható, hogy bizonyos fejlettség után zuhanni kezdenek a szerelmességet mérő indexek, kivéve az intimitás értékét mutató sárga vonal (a szenvedélyt a piros, az elkötelezettséget a szürke, a teljes átlagot a kék vonal jelzi). Forrás: Scientific Reports
A szerelemérzet és a fejlettséget mérő HDI összefüggése: látható, hogy bizonyos fejlettség után zuhanni kezdenek a szerelmességet mérő indexek, kivéve az intimitás értékét mutató sárga vonal (a szenvedélyt a piros, az elkötelezettséget a szürke, a teljes átlagot a kék vonal jelzi). Forrás: Scientific Reports

A nemek közti nagyobb egyenlőtlenség valóban alacsonyabb szerelmességi mutatókkal járt együtt átlagosan. Azonban az inkább kollektivista társadalmak átlagosan magasabb értékeket értek el, mint az inkább individualistának számító országok – az átlagot azonban ezekben az esetekben az intimitás és az elköteleződés nyomta feljebb, míg szenvedélyességben a kollektivista társadalmak alacsonyabb értékeket értek el.

Érdekes megfigyelése volt a kutatásnak, hogy az átlagos szerelmességi érték erős összefüggést mutatott a magasabb évi középhőmérséklettel, tehát a melegebb országokban inkább esnek szerelembe és maradnak szerelmesek a párok.

Ezeket az összefüggéseket nézve mindenesetre talán még meglepőbb, hogy Magyarország érte el az összesített szerelmességi indexen a legmagasabb értéket. Úgy tűnik, hazánk pont a megfelelő mértékben kínál jó, de nem túl jó életkörülményeket, pont annyira keverednek benne az individulalista és a kollektivista elemek, pont eléggé meleg az időjárása, és még pont nem nyomja el annyira a nőket, hogy – legalábbis a vizsgált országok közül – itt kedveznek a leginkább a körülmények annak, hogy a párok tagjai a szerelem érzését éljék meg egymás irányába. Hogy ennek örüljünk-e vagy sem? Ezt mindenki döntse el magában, vagy beszélje meg a párjával!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!