3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A munkahelyi diszkrimináció Európán belül Magyarországon az egyik legmagasabb. Minden második hazai munkavállaló szenvedett már hátrányos megkülönböztetést, de legfőképpen az idősebb generáció küzd komoly akadályokkal hazánkban – áll egy nemzetközi munkahelyi felmérésben.

A Kelly Globális Munkaerő Index - amely 28 országot érintő felmérésen alapul - adatai szerint a munkavállalók kétharmada gondolja, hogy álláskeresése folyamán már diszkriminálták. A leggyakoribb az életkor szerinti hátrányos megkülönböztetés.

A felmérés kimutatta, hogy minden második hazai munkavállalónak (a válaszadók 65 százalékának) az elmúlt 5 évben része volt valamilyen hátrányos megkülönböztetésben. A diszkriminációt elszenvedettek csupán kis része keresett jogorvoslatot és többnyire elégedetlen maradt a megoldást illetően.

Uniós szinten is diszkriminatívak vagyunk

Globális szinten a hátrányos megkülönböztetés elsősorban életkor szerinti (34 százalék), illetve nemi hovatartozástól függ (13 százalék), de érinti a korlátozott munkaképességűeket (3 százalék) és történhet faji hovatartozás alapján is (1 százalék).

A női válaszadók 68 százaléka vallotta: tapasztalt már előítéletet és hátrányos megkülönböztetést álláskeresése során, míg a férfi válaszadók esetén ez az arány kicsit kevesebb (60 százalék) volt.

A Magyarországon tapasztalat hátrányos megkülönböztetés gyakori előfordulása nemzetközi összehasonlításban is magas, a felmérésben részvett majdnem harminc ország közül hazánk a negyedik, míg az uniós 16 tagország listáján a második helyen szerepelünk.

Európában a munkahelyi hátrányos megkülönböztetés Svédországban, Magyarországon és Olaszországban a legmagasabb, míg az Egyesült Királyságban, Dániában és Luxemburgban a legalacsonyabb.

A cégeknek is árt a diszkrimináció

Az életkor szerinti diszkrimináció a 45 évnél idősebb munkavállalók esetén egyre gyakoribb, ebben az életkorban 55 százalékos az előfordulás aránya. A 24 év alattiak 45 százaléka ugyanakkor szintén tapasztalt már életkora miatti hátrányos megkülönböztetést.

Miközben szembe kell nézni a népesség öregedésével és néhány területen szakemberhiánnyal, jó néhány cég akadályokat emel a korosabb, de tapasztaltabb generáció képviselőinek alkalmazása elé - véli Jónás Anikó, a felmérést készítő Kelly Services Hungary Kft ügyvezető igazgatója. A szakember szerint azon szervezetek, melyek nem ismerik fel a probléma súlyát, jelentős károkat, valamint közvetett és közvetlen költségeket generálhatnak maguknak.

Az ilyen vállalatok megszenvedik a magas fluktuációt, a kiemelkedő hiányzási rátát, az alacsony munkamorált, valamint a romló hatékonyságot és nem utolsó sorban a cég rossz hírnevét. Emellett a polgári perek lehetőségét is kockáztatják a diszkrimináció-ellenes törvény megsértésével - sorolta végezetül a hátrányokat Jónás Anikó.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!