4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tavaly tavasszal, a koronavírus berobbanásakor raklapszámra vásárolt eszközöknél a javítás sem megoldott, ha az egyik tönkremegy, inkább előhoznak helyette egy újabbat a raktárban porosodók közül, derítette ki a Direkt36.

Több kórházban is meghibásodtak, például füstölni kezdtek a Kínából vásárolt lélegeztetőgépek, vagy beüzemelni sem tudták őket, mert nem voltak kompatibilisek a csatlakozóik. A Direkt36 kutatásai alapján a készülékekre kötött szerződések számos ponton súlyosan előnytelenek voltak: a magyar fél előre fizetett, lemondott a reklamáció jogáról, nem törődött a karbantartással.

A Szijjártó Péter vezette Külügyminisztérium még 2020 tavaszán kezdett nagy elánnal eladó lélegeztetőgépek felkutatásába, és végül mintegy 300 milliárd forintot költött 16 ezer lélegeztetőgép beszerzésére Kínából maláj, kínai, magyar vagy szlovák hátterű cégeken keresztül. A megkötött szerződések – melyeket már korábban nyilvánosságra hozott a kormány – sokszor súlyosan előnytelenek és elnagyoltak voltak.


  

A magyarok szinte mindig előre fizettek. Az eladók sok esetben csak Hong Kong, Peking vagy Sanghaj repteréig voltak hajlandók leszállítani a becsomagolt gépeket és csak néhány napig fogadtak csak el reklamációt, ezzel lényegében kizárva, hogy a termékekről használat közben derüljön ki, ha valami hibájuk vagy hiányosságuk van. Az egyik szerződésben például szerepel, hogy „a vevő előzetesen és kifejezetten lemond a késedelmi kötbér és hibás teljesítésből eredő jogainak érvényesítéséről", valamint „tudomásul veszi, hogy a termék gyártójának nincs európai vezérképviselete, ezért a javítás, csere a szokásosnál hosszabb ideig, akár két hónapig is eltarthat".

A Külügyminisztérium szerint a lélegeztetőgépekért akkoriban "elképesztő verseny folyt, nem lehetett piaci árakról és körülményekről beszélni, ebben a versenyben azonban Magyarország helyt állt".

A Direkt36-nak kórházi és lélegeztetőgépekkel foglalkozó források arról beszéltek, hogy a kórházakba 2020 novembere óta kiszállított több mint 3000 kínai lélegeztetőgépből sok még ma is a kórházak raktáraiban áll. Ha valamelyik készülék meghibásodik, sokszor meg sem javíttatják, hanem csak elővesznek egy másikat a készletből.

Nehezen talált a kormány olyan céget, amely hajlandó volt vállalni a Kínából vásárolt lélegeztetőgépek üzembe helyezését és karbantartását – derül ki a Direkt36 cikkéből, amelyben a tényfeltáró újságíró oldal annak járt utána, mihez tudtak kezdeni a kórházak a készülékekkel. A hazai szakemberek közül senki nem ismerte a kínai típusokat, melyeknek problémás volt az alkatrész-utánpótlása és a gépek csatlakozói sokszor nem voltak kompatibilisek a magyar kórházakban használatosakkal.

A Dél-pesti Centrumkórházban tavaly decemberben a hiányzó átalakító alkatrészek és a nem kompatibilis csatlakozók miatt még a készülékek üzembe helyezésével sem boldogultak. Egy dunántúli kórházban több lélegeztetőgép a hálózatra csatlakoztatás pillanatában füstölni kezdett. Utóbbi a leggyakrabban használt, VG70-es típus volt. Ennek gyártója, a kínai Aeonmed 2020 óta három sürgős biztonsági figyelmeztetést is kiadott a saját terméke szoftverhibái vagy hibás kezelési útmutatója miatt, de ezek csak nyugat-európai egészségügyi hatóságok honlapjain olvashatók.

A kórházi műszerek meghibásodásait nyilván tartó OGYÉI három hónap gondolkodás után elutasította a Direkt36 közérdekű adatkérését, mert az szerintük az „élethez és egészséghez való jogot" csorbítaná, így végül semmilyen információt nem közölt a lélegeztetőgépekről.

A Direkt36 teljes cikke a Telexen olvasható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!