4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a válság hatására valamennyire megkopott a Liszt tér és a Ráday utca virágzó ingatlanpiaca, addig a felfutó romkocsmáinak köszönhetőn egyre fiatalabb vevők vásárolnak lakásokat a Kazinczy utcában.

Az Otthon Centrum (OC) legfrissebb elemzésében megvizsgálta a fővárosi és a vidéki szórakozási, kikapcsolódási negyedek ingatlanpiaci hatásait. Miközben Budapesten a Kazinczy és Ráday utcában, valamint a Liszt téren a kerülethez képest átlagosan magasabb négyzetméterárakat találunk, addig a vidéki nagyvárosok felkapott utcáiban nem figyelhető meg ilyen korreláció.

Feltörekvő Kazinczy utca

A 2008-as válság egyik talán legérdekesebb következménye a romkocsmák fővárosi terjedése volt, amely nemcsak a magyar, de a külföldi fiatalok körében is nagy népszerűségre tett szert. Ezek a szórakozóhelyek leginkább a VII. kerületi Kazinczy utcában, illetve a környező területeken találhatóak. Az OC szerint ennek a hullámnak immár kimutatható hatása van az ingatlanpiacra is. Kühne Kata, az ingatlanközvetítő ügyvezető igazgatója szerint "a terület lakosságának összetétele változik, legalábbis az elmúlt 2-3 évben itt vásároló közönség átlagéletkora 6 évvel alacsonyabb az egész kerületre jellemző átlagnál." Leginkább a 25-35 év közötti egyedülállók, vagy fiatal párok számára vonzó a terület, a nagycsaládosok értelemszerűen elkerülik a környéket.

Az OC szerint a Kazinczy utcában egy használt téglalakás négyzetméterára 270 ezer forint, míg a VII. kerületi átlag 210 ezer körül alakult az idei év első kilenc hónapjában. Ugyan a VII. kerületi lakások vásárlói között találunk franciákat, németeket, olaszokat és oroszokat is, a Kazinczy utcán a magyar vevők dominálnak. A külföldiek inkább napi 40-70 euró (12-20 ezer forint) között áron lakásokat bérelnek. Így nem csoda, hogy számos vállalkozás vásárolja fel a környék lakásait, de akár házait is, hogy azokat külföldiek számára bérbeadja.

Kevésbé fénylő Liszt tér és Ráday utca

2008 előtt az elsőszámú szórakozási, kikapcsolódási negyednek nevezhető Liszt tér, illetve Ráday utca ingatlanjainak árazását - a teljes fővárosi ingatlanpiachoz hasonlóan - kikezdte a válság. De nemcsak az árak csúsztak lejjebb, hanem a területek népszerűsége is megkopott egy kicsit, bár továbbra is presztízsterületnek számítanak.

A Liszt téri ingatlanok árainak vizsgálatát megnehezíti, hogy a válság előtti éves szintű 10-20 lakáscsere a válságot követően 10 alá esett. Márpedig az átlagokat alapvetően meghatározza, hogy ez a nagyon kevés értékesített lakás milyen minőségű. Ha az adott évben rosszabb minőségű lakások kerültek értékesítésre, akkor leesett az átlagár, míg jobb paraméterekkel rendelkező ingatlanok esetén felfutott. A tér ugyanakkor még mindig nagyon népszerű a külföldiek körében, az elmúlt 3 évben minden harmadik vásárló külföldi volt, elsősorban hollandok, belgák és amerikaiak.

Buliutcák és lakásárak (Forrás: OC)

A Ráday utca népszerűsége is csökkent a vásárlók körében, az OC szerint kevesebben vannak azok a vásárlók, akik kifejezetten ebben az utcában akarnak lakást vásárolni. Miközben korábban a Liszt térhez hasonlóan itt is sok külföldi vásárlót lehetett feljegyezni, addig az utóbbi időben szinte teljesen elfogyott a határon túlról érkező érdeklődők száma.

Vidéken kisebb a hatás

Ugyan szép számmal lehet a vidéki nagyvárosokban is megújuló tereket, utcákat, nagy forgalmú éttermeket találni, ezek sokkal kisebb hatással vannak a lokális ingatlanpiacra, mint a fővárosban. Az OC szerint talán a legszembetűnőbb példa Pécs, ahol az Európa Kulturális Fővárosa projektben számos közterület újult meg. "A Széchenyi tér felújítása, az Irgalmasok utcájának sétálóutcává alakítása bár jelentősen növelte a terület presztízsét, a lakáspiacon keresletbővülést, vagy áremelkedést nem indukált. Ide sorolhatjuk Debrecenben a megújult Simonffy utcát, valamint a Hal közt. A terület nagyot változott, szökőkutat kapott, új kávézók, sörözők nyíltak, nyári estéken igazán kellemes hangulatú az egész tér, ami addig nagy hiányossága volt a városnak, de fejlesztések az ingatlanpiacra igazán nem voltak hatással, sem a forgalmat, sem az árakat tekintve. Nagyon hasonló Székesfehérváron a megújult Fő utca, amely bár tradicionálisan városszerte népszerű kikapcsolódási célpont, az új fejlesztések nem hoztak többletkeresletet a környék ingatlanjaira" - összegezi vidéki tapasztalatait az OC.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!