4p

Egy új tanulmány eredményei rámutatnak, hogy milyen szerepük lehet az antioxidánsoknak az extrém sugárterhelés elleni védekezésben. 

Jó ideje foglalkoztatja a tudósokat, hogyan válhatott egy baktérium annyira ellenállóvá, hogy még az ember számára halálos sugárdózis 28 ezerszeresét is képes elviselni. Nem véletlenül kapta a Deinococcus radiodurans a „Conan” becenevet, a nyers erőt jelképező fantasyhős, Conan, a barbár után. A kutatók most úgy gondolják, hogy sikerült megfejteniük az emberi megbetegedést nem okozó baktérium szívósságának titkát – számolt be róla a CNN. Ez pedig nem más, mint egy antioxidáns, pontosabban annak összetétele.

Az antioxidánsok olyan természetes vagy mesterséges vegyületek, amelyek gátolják a szervezetben a szabad gyökök képződését – ezek külső vagy belső hatásoknak köszönhetően jönnek létre –, így kulcsszerepet játszanak a sejtöregedés lassításában. A Deinococcus radiodurans esetében ez az antioxidáns egy mangánból, foszfátból és peptidből álló triót jelent. Ami a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint sokkal hatékonyabbnak bizonyul a nagyfrekvenciájú elektromágneses sugárzás elleni védelem kialakításában, mint az egyes elemek külön-külön. 

„Régóta tudjuk, hogy a foszfátnak és a mangánionoknak együtt erős antioxidáns hatása van. Az áttörést annak felfedezése és megértése jelentette, hogy egy harmadik komponens hozzáadása „mágikus” hatással bír" - idézte a CNN Brian Hoffmant, a Northwestern University kémiaprofesszorát, a tanulmány társszerzőjét.

A kutatók azt is megállapították, hogy minél több mangán van a baktériumban, annál nagyobb a sugárzással szembeni ellenállóképessége. 

Bizonyos baktériumok kitartóbbak és ellenállóbbak társaiknál - ezeket a tudósok igyekeznek szemmel tartani
Bizonyos baktériumok kitartóbbak és ellenállóbbak társaiknál - ezeket a tudósok igyekeznek szemmel tartani
Fotó: Depositphotos

Kicsi a baktérium, de erős

Az Egyesült Államokban 1956-ban egy mezőgazdasági kísérlet során felfedezett Deinococcus radioduranst a valaha ismert legellenállóbb baktériumként tartják számon a kutatók. Nem árt neki sem az extrém hideg, sem a kánikula, ahogy a savas közeg vagy a nagymértékű röntgen- és gamma-sugárzás sem, ami minden más élőlényt elpusztít. „Conan” 5000 gray sugárdózist is elvisel. Összehasonlításképp: az emberre már 5 gray halálos. Ennél is megdöbbentőbb, hogy szárított és fagyasztott állapotban mire képes: 140 ezer egységnyi röntgen- és gammasugárzást él túl. Ami a korábbi kutatási eredmények fényében talán már nem is annyira meglepő. Ezek ugyanis igazolták, hogy a Deinococcus radiodurans a világűrben – állandó kozmikus sugárzásnak kitéve, légüres térben, molekuláris oxigén nélkül – is remekül boldogul: a Nemzetközi Űrállomáson kívül akár három évig képes életben maradni. 

Az eredmény segíthet a szakembereknek egyebek mellett abban, hogy kitalálják, hogyan védhetnék meg a jövőben az űrhajósokat az őket érő nagy dózisú kozmikus sugárzástól. Emellett, ahogy Tetyana Milojevic, az Orléans-i Egyetem exobiológiai tanszékvezetője a CNN-nek elmondta: az MDP-vel kapcsolatos új ismeretek más kutatási területeken is jelentős előrelépést hozhatnak. Például az eddiginél erősebb és hatékonyabb – az egészségre nem káros és költséghatékony –mangánalapú antioxidánsok kifejlesztéséhez vezethetnek, ami az egészségügyben és bizonyos iparágakban is áttörést hozhat. A kutatócsoport most azt tanulmányozza, hogy a Deinococcus radiodurans-t szuperellenállóvá tevő hármas komplex más élőlények sejtjeiben is megtalálható-e, és ha igen, képessé teheti-e őket sugárzás elleni extra védelem kialakítására. 

A siker több tényezőn múlik

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy „Conan” sikere nem kizárólag a mangán-foszfát-peptid trió együttes hatásában és a mangánionok számában rejlik. A Science magazin már korábban megírta, hogy az ellenállóképesség növeléséhez az is elengedhetetlen, hogy a baktérium képes legyen megújítani a sugárzás hatására roncsolódott DNS-ét. Ebben kulcsszerep jut a fehérjéknek, amelyek a rezisztens – ellenálló – baktériumfajokban, így a Deinococcus radioduransban is sokkal hatékonyabban működnek, mint a környezeti változásokra érzékeny baktériumokban. Michael Daly, a marylandi Uniformed Services University of the Health Sciences sugárbiológusa már 2007-ben felfedezte a mangán egyedülálló, szabad gyököket megkötő képességét. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!