6p

Jótékony hatásai miatt sokan a gyógynövények királynőjének tartják, de nem veszélytelen az olykor gyomorégést, légzési zavarokat, akár vetélést is okozó borsmenta.

Sokunk kedvence, de mellékhatásokat is okozhat, ezért nem élvezheti mindenki korlátlanul a kellemes ízű borsmenta-teát. Ezzel a figyelmeztetéssel hűti le a testi bajára természetes gyógyírt keresőket a GyógyfüvesKertem szakportál. Pedig párját ritkító gyógyhatásokkal büszkélkedhet ez a méltán népszerű, a hatóanyagával a rágógumitól a fogkrémig egyre több készítményt ízesítő fajhibrid. A borsmenta (Mentha piperita) ugyanis a vízi és a “fodormenta” kereszteződéséből jött létre nagyjából az 17. században. Annyira életrevaló ez az akár másfél méteresre is megnövő, évelő növény, hogy a kertben figyelni is kell rá, mert könnyen elvadul.

Bár a mentafajokkal már kétezer éve gyógyítja magát az emberiség, mégis az alig 250 éve felkapott borsmentának a legnagyobb a gazdasági és gyógyászati jelentősége.

Kockázatok és mellékhatások
Kockázatok és mellékhatások
Fotó: Depositphotos

Felhasználása széleskörű. Nagy mennyiségben alkalmazza a korszerű gyógyászat, az élelmiszeripar, valamint a kozmetikai ipar egyaránt. Ekként méltatta - a Gyógy- és Aromanövények Tanszékén a gyógynövény hazai kutatásában élenjáró - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) ünnepi közleményében a borsmentát. A Magyar Gyógyszertudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya ugyanis az idén ezt választotta “az év gyógynövényének”.

Páratlan sikerét levele és illóolaja fő hatóanyagának, a mentolnak köszönheti, amely többek között fokozza a nyál- és epetermelést, gyenge görcsoldó és gyulladáscsökkentő. Nem mellesleg helyi érzéstelenítő, hűsítő, antiszeptikus hatású. Az olaját a felső emésztőszervi traktus rendellenessége, epeképződés hiánya, légzőszervi megbetegedések, köhögés, megfázás esetén is javasolják. Külsőleg is sikerrel alkalmazható például reumatikus fájdalmak, bőrviszketés, csalánkiütés kezelésére. A MATE közleményében külön felhívja a figyelmet, hogy egyre változatosabb illóolaj-összetételű és illatú borsmenta fajták közül válogathatunk. A nemesített fajták között ugyanis csokoládé, citrom, sőt gyömbér és „levendula” illatú is van.

Nem lenne teljes a kép, ha elhallgatnánk e csodálatos gyógynövény használatának kockázatait.

Vigyázz, ártalmas is lehet!

 

A borsmenta - a javallatok betartásával, kúraszerű vagy eseti fogyasztással viszonylag biztonságos gyógynövény, de figyelembe kell venni az illető betegségeit, állapotát, ennek megfelelően alkalmazni - vagy nem alkalmazni - a gyógynövényt. Erre hívja fel a figyelmet a GyógyfüvesKertem szakportál, amely felsorolta e - kisgyermekekre kifejezetten veszélyes - gyógynövény teájának kellemetlen, akár ártalmas  mellékhatásait is:

  • Allergiás reakciók: csökkenti az allergiás panaszokat, a szem- vagy orrviszketést, szemviszketést vagy szemvörösséget, de van, aki magára a növényre allergiás. Erre utalhat a fejfájás, az égő érzés a szájban, az elzsibbadt végtagok.
  • Reflux és gyomorégés: reflux esetén is érdemes kerülni a borsmentateát, amely ellazítva a gyomor záróizmát elősegíti a sav visszaáramlását. Mivel segíti az emésztőnedvek termelődését, több gyomorsav gyomorégéshez is vezethet.
  • Vetélési kockázat: várandósság és szoptatás idején is tanácsos kerülni a borsmentát, mert fokozza az alhasi vérbőséget, serkenti a vérkeringést a méhben is. Ez hatással lehet a menstruáció elősegítésére, a magzat megtartására is.
  • Kisgyermeknek ne! A borsmentatea hatása túl erős a kisgyermekeknek, az illóolajban lévő mentol ritkán légzési nehézségeket, szélsőséges esetben légzésbénulást és szívleállást is okozhat. A borsmenta illóolaj, annak párologtatása, az ezt tartalmazó készítmények még nagyobb veszélyt jelentenek, mint a tea. A borsmentás rágógumi, a mentolos cukorkák, mentolos fogkrém is kerülendő 6 éves kor alatt. A borsmenta olaj használata  csecsemők, kisgyermekek arcára, mellkasára sem javasolt, mert bőrirritációt okozhat.
  • Gyomorfekély: kifejezetten súlyosbíthatja a borsmentatea a gyomorfekélyes panaszokat, mert fokozza a gyomorsav-termelést. Ez súlyos esetben akár a gyomor perforációjához is vezethet.
  • Emésztési zavarok: a mentatea javítja az emésztést, de aki emésztésjavító gyógyszert szed, legyen óvatos, mert együttes alkalmazásuk további kellemetlenségeket okozhat.
  • Csökkenti a vércukorszintet: a borsmenta csökkenti a vércukorszintet, ezért ilyen hatású gyógyszerekkel együtt ne fogyasszák, mert együtt túlzottan csökkenthetik a vércukorszintet, illetve kölcsönhatásba léphet egymással.
  • Gyógyszer-kölcsönhatások: a cukorbetegséget és az emésztési panaszokat kezelő gyógyszerek, valamint az immunszupresszánsok és vérnyomáscsökkentők szedése esetén célszerű kerülni a borsmenta fogyasztását.
  • Látási zavarok: hosszabb ideig nagyobb adagban alkalmazva a borsmenta látási zavarokat is okozhat. Ezért is be kell tartani az alkalmazási és adagolási javaslatokat.

Aki így is kedvet kapott e csodálatos gyógynövény akár otthoni termesztésére, még az ősszel belevághat. A borsmentát középkötött, humuszban gazdag vályog, vagy agyagos talajokat kedvelő  dugványozással (30-50 centiméteres sor és 20-40 centiméter tőtávolságra) a legegyszerűbb ősszel szaporítani. Tőosztással azonban tavasszal is lehet. Az évelő növény teljes talaj feletti zöld részét a virágzás előtt, először június végétől takarítják be, évente akár két-háromszor is, majd szárítják a mentaolaj előállításához. A teakészítéshez viszont a kaszálás után zölden szedik le a szárról a leveleket és külön szárítják.

Persze nem feltétlenül kell az otthoni termesztéssel bíbelődni. A különböző gyógyító, csodatévő borsmentás készítményeket a balzsamoktól a mentolos fogkrémekig könnyen beszerezhetik. Nehézséget legfeljebb az elképesztően gazdag kínálat okozhat. Ízelítőnek íme néhány példa az internetes keresésünkből. Tíz milliliter frissítő, koncentrációt segítő, görcsoldó borsmenta illóolaj csaknem 4 800 forintért. Fél deci borsmenta tinktúra mintegy 3 300 forint. Az egyik bio borsmentás fogkrémet alig másfél ezer forintért kínálták, de egy doboz borsmenta ízű rágógumit kevesebb mint nyolcszáz forintért is találtunk.

Minden cseppje kincs

  

A félmétertől akár másfél méteresre is növő, évelő borsmentában sok az ásványi anyag (kálium, kalcium, vas, mangán, magnézium). A feldolgozáshoz a növény illóolajokban gazdag leveles szárát takarítják be. Az illóolajának fele (de akár 65-90 százaléka is) mentol, de mentont, mentol-acetátot is tartalmaz. A mentol külsőleg alkalmazva fájdalomcsillapító, nyugtató hatású, teaként görcsoldó. Az olaj nyugtatja a gyomor nyálkahártyáját, a vastagbelet is. Sok nyavalyánkat kezelhetjük vele. Nemcsak az izomfájdalmat, a fertőzéseket is könnyebben leküzdhetjük vele, ráadásul a leheletünket is frissíti, elriasztja a rovarokat is. A szakirodalomban - kutatásokra hivatkozva - prosztatarák ellenes hatásáról is beszámoltak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!