3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a januári rekord deflációs adatot a háztartási energia és az üzemanyag húzta, voltak olyan termékek, amelyek ára még az üzemanyagokénál is nagyobb mértékben esett.

Egy liter benzin ára januárban 334 forint volt, amely 17,33 százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbihoz képest, amikor 404 forintot kértek a kutaknál. A gázolaj esetében a januári 353 forint 16,15 százalékos mínusz a 2014-es 421 forinthoz képest. Mivel az üzemanyagok súlya az inflációs kosárban igen nagy, 8,2 százalék, ez a tetemes esés nagymértékben járult hozzá a januári 1,4 százalékos deflációhoz.

Azonban mégsem a benzin és a gázolaj veszített a legtöbbet az árából. A KSH adatai szerint januárban a társasházak közös költsége és a mosópor volt az árzuhanás nyertese, azonban mindkét tétel esetében csupán a módszertan változása okozta a tetemes visszaesést. A társasházak esetében például a KSH 2015-től csak a vízórával rendelkező lakásokkal számol, így történhetett, hogy míg tavaly decemberben 50 négyzetméterre számolva 14 160 forint volt a közös költség, januárban már csak 7580. A mosópor esetében idén januártól az 1,4-3,75 kg-os kiszerelésből számított kilónkénti árat adják meg, így jöhetett ki a 38 százalékos csökkenés.

A késői burgonya (-29,4 százalék), a vöröshagyma (-25,7 százalék) és a kristálycukor (-23,8 százalék) ára viszont módszertani változtatás nélkül nagyobbat esett, mint az üzemanyagoké.

A drágulási toplista élén továbbra is a Magyar Nemzet (34,5 százalék) áll és ez októberig így is marad, mert a tavalyi 50 forintos emelés akkor megy ki a bázisból. A második helyen a citrom (10 százalék) áll, bár januárban az előző hónapokhoz képest csökkent az ára, az egy évvel korábbihoz képest még így is magasabb a 529 forint (tavaly szeptemberben 1040 forinton is járt). A harmadik leginkább dráguló termék a Népszabadság (8,7 százalék) volt, amely immár 250 forintba kerül a tavalyi 230 helyett.

Szomorúak lehetnek a kommersz szeszek kedvelői is, mert az ízesített szeszesitalok ára 8,2 százalékkal emelkedett. A vodka fél literje januárban átlagosan 2060 forintba került, amely 7,9 százalékos növekedés.

Eltávolodva az egyes termékektől, látható, hogy messze nem csak az üzemanyag és a „rezsicsökkentett” háztartási energia ára csökkent. Az élelmiszerekért például 0,7 százalékkal kell kevesebbet fizetni, ahogy a ruházati termékek ára is hasonló mértékben csökkent. A tartós fogyasztási cikkek 0,6 százalékkal lettek olcsóbbak januárban az egy évvel korábbihoz képest.

Drágultak viszont a dohánytermékek, bár egyre inkább stabilizálódni látszanak az árcédulák. Januárban ugyanis már csak 3,2 százalékos volt az éves bázisú drágulás, a korábbi kétszámjegyű emelkedéshez képest.

Míg a termékek összességében olcsóbbak lettek, a szolgáltatások hasonló ütemben drágultak, mint korábban, 1,7 százalékkal.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!