4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szilveszter kapcsán az mfor.hu éves szubjektív összefoglalója kissé könnyedebb vizekre evez, az év – gazdasági szempontból is releváns – legnagyobb botrányát idézzük fel. Ha a férfiakat nem az eszük, hanem valami más vezérel, az többnyire nem szokott jó eredménnyel kecsegtetni. Nem volt ez másképp az év egyik nagy sajtóvisszhangot kiváltó eseménye, az IMF vezérigazgatójának szexbotránya kapcsán sem. Dominique Strauss-Kahn közéleti szereplőként belebukott a májusi esetbe, ám a börtönt sikerült elkerülnie.

Csendes vasárnapnak indult május 15., ám meglepő hírek láttak napvilágot, a gazdasági élet egyik jelentős alakjáról. A The New York Times helyi idő szerint szombat este, internetes kiadásában írta meg, hogy az amerikai hatóságok a New York-i John F. Kennedy repülőtéren szexuális erőszak gyanújával őrizetbe vették az IMF vezérigazgatóját. Ryan Sesa, a harlemi rendőrség szóvivője vasárnap arról tájékoztatott, hogy a valutaalap vezetőjét szexuális zaklatással, nemi erőszak kísérletével és személyi szabadság korlátozásával vádolja a New York-i rendőrség. A híradások szerint Dominique Strauss-Kahn egy szállodai szobalánnyal erőszakoskodott. 
 

Benjamin Brafman, Strauss-Kahn egyik ügyvédje közölte, hogy ügyfele ártatlannak vallja magát, ám a történet a bankár részéről is meglehetősen zavarosnak tűnt – legalábbis a hírek alapján -, hiszen állítólag személyes holmiját a szállodába hagyva menekült a reptérre.

Az ügy kirobbanása a tőkepiacokat is elbizonytalanította, hiszen tavasszal már nagyüzemben folyt a dél-európai országok, különösképpen Görögország mentése, melyben az IMF kulcsszerepet vállalt. Így a szervezetet akadályozó körülmény aggodalommal töltötte el a befektetőket. A hírekre reagálva a nemzetközi tőzsdeindexek, és a feltörekvő országok devizái is gyengültek.

Nem kellett azonban csak négy napot várni, és a szexbotrányba keveredett IMF-vezér azonnali hatállyal lemondott a szervezet élén betöltött pozíciójáról, közölte abban hivatalos levélben, (az egyébként akkor fogságban lévő) Dominique Strauss-Kahn, melyet az IMF végrehajtó testületének küldött.

A történet innen két szálon futott tovább, a vezető európai országok és az USA az új IMF vezérigazgató személyéről vitatkozott, míg Strauss-Kahn ügyvédei védencük felmentése érdekében mozgattak meg minden követ.

Az IMF élére a legesélyesebb Christine Lagarde francia gazdasági, pénzügyi és ipari miniszter volt, miután őt támogatta Németország és az Egyesült Államok is, ám felkészült jelöltnek tartották Agustin Carstenst, a mexikói jegybank elnökét is, aki az IMF-ben egyre nagyobb szerepet játszó fejlődő gazdaságokat képviselte volna.

A mérleg nyelve végül a francia jelölt felé billent, miután június végén őt választotta meg új vezérigazgatójának a szervezet 24 tagú igazgatósága. Az IMF első női vezérigazgatója a mögötte álló államok mellett képességei és tapasztalatai is prdesztinálták az állás elnyerésére. Az 55 éves, kitűnő diplomataként és mérsékelt liberálisként jellemzett, jogász végzettségű Christine Lagarde ugyanis Európában nagy szakmai tekintélynek örvend, a Financial Times eurózóna pénzügyminisztereit rangsoroló listáján 2009-ben az első helyen végzett. 

Ami Strauss-Kahnt illeti, egyelőre megúszta az eset büntetőügyi részét, Naffissatou Diallo vallomásában ugyanis komoly ellentmondásokba keveredett vallomása során. A Sofitel szálloda szobalánya azt állította, hogy nemi erőszakot kísérelt meg ellene, ám az ügyészség végül az összeomló vád miatt nem indított eljárást. Más kérdés, hogy a francia bankár viselkedése, ha a jogi normákat nem is, az erkölcsieket mindenképpen áthágta. A DNS-nyomok alapján ugyanis a rendőrség megállapította, hogy valóban történt nemi aktus a szobában. Strauss-Kahn védői szerint a nő beleegyezett a közösülésbe.

Az ügy margójára még illik felvésni, hogy menet közben egy újabb szexuális erőszak vádjával is szembe kell néznie, miután egy francia újságírónő, Tristane Banon azt állította, hogy a politikus megpróbálta megerőszakolni őt egy 2003-as interjú alkalmával. Strauss-Kahn ellen 2008-ban hatalmi visszaélés gyanújával már indult vizsgálat, de a Nagy Piroskával folytatott rövid házasságtörő viszonya miatt akkor nem kellett az IMF éléről távoznia.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!