4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaság első negyedéves teljesítménye olyannyira marad el az uniós átlagtól, hogy nálunk rosszabbul egy ország sem teljesített.

Negyedéves viszonylatban a legutolsó a magyar gazdaság

Az előző negyedévhez viszonyítva az Unió és az eurózóna gazdasága is stagnált az Eurostat előzetes adatai szerint. Magyarországon a nemzetgazdasági ágak fele stagnálást mutatott, az építőipar viszont jelentősen visszaesett, ez pedig az Eurostat számítása szerint 1,3 százalékos első negyedéves visszaesést eredményezett a gazdaságban az előző negyedéves stagnálás után. Ez a stagnálás tekintve a korábbi pozitív adatot, negatív meglepetésnek számít, hiszen a 2011 első negyedéves növekedés után stagnálás, minimális visszaesés, majd újra stagnálás jött, amit most egy jelentősebb visszaesés "fejelt meg".

Uniós szinten a magyar -1,5 százaléknál rosszabb adatot egyik európai ország sem produkált a vizsgált időszakban, bár azt hozzá kell tenni, hogy az Eurostat jelentésében negyedéves összehasonlításban a görög gazdaságra vonatkozóan nem szerepelnek adatok. 

Technikai recesszióban a román gazdaság

Negyedév per negyedév alapon a cseh gazdaság egy százalékot esett vissza, Olaszország pedig 0,8 százalékot. Ebben az összehasonlításban még a perifériális déli országok teljesítménye is lényegesen jobb lett a magyarnál, hiszen a spanyolok mindössze 0,3, a portugálok pedig 0,1 százalékot estek vissza. Ha megnézzük a környező országok teljesítményét, akkor látható, hogy a cseh és a magyar egyszázalékos, illetve afeletti visszaesése egyedinek tekinthető, hiszen a román gazdasági növekedés mindössze 0,1 százalékot esett vissza - ami elég volt, hogy technikai recesszióba kerüljön az ország gazdasága, mivel egymást követő második negyedévben regisztráltak csökkenést. Ugyanakkor az osztrák 0,2, a szlovák pedig 0,8 százalékot növekedett.

A legjobb és egyben kimagaslónak számító első negyedéves teljesítmény Finnországhoz kapcsolódik, a gazdaság ugyanis előző negyedévhez képest 1,3 százalékot tudott növekedni.

Éves szinten a bajban lévő déli országokkal versenyzünk

Előző év azonos időszakához képest 2012 első negyedévében a magyar gazdaság 1,5 százalékkal esett vissza. Ilyen összehasonlításban ennél rosszabb teljesítményt lényegében csak a bajban lévő periferiális országok tudtak produkálni. A görögök 6,2 százalékot estek vissza előző év első negyedévéhez képest, a portugál gazdaság pedig 2,2 százalékos visszaesést mutatott. Hazánk őket követi a negatív rangsorban a -1,5 százalékával. A magyar gazdaság eredményétől csak alig maradt el Ciprus -1,4 és Olaszország -1,3 százalékkal.

2012 első negyedévében 2011 azonos időszakához viszonyítva a régiós országok közül a cseh gazdaság (-1,0%) kivételével mindegyik növekedést tudott elérni; a legjobban a szlovákok teljesítettek 3,2 százalékos GDP növekedésüknek köszönhetően. Az uniós államok közül a legnagyobb ütemben a lett (5,5 százalékkal), és a litván gazdaság (4,3 százalékkal) növekedett. A magyar gazdaság számára rendszerint húzóerőként említett német gazdaság éves alapon 1,2 százalékos növekedést tudott elérni.

Az Unió gazdasága egyébként az előző év azonos időszakához képest szintén stagnált, míg az eurózóna egy minimális, 0,1 százalékos gazdasági növekedést tudott elérni.

A most közölt adatok egyébként arra engednek következtetni, hogy a korábban már elemzők által emlegetett kétsebességes Európa vonalai kezdenek kirajzolódni a növekedést elérő Németországgal, Franciaországgal, Finnországgal és Belgiummal. Ezzel szemben állnak az egyre több nehézséggel szembenéző dél-európai országok, mint Görögország, Spanyolország, Olaszország, Portugália és Ciprus. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!