8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már-már pánikhangulat uralkodik a piacokon, a görögök bizonytalan sorsa miatt egyelőre aki csak teheti, menekül az európai eszközökből. Ráadásul ha nem találnak gyors megoldást, akkor akár hetekig is kitarthat a mostani hangulat, hiszen csak június közepén tartanak új választásokat Athénben. Percről percre az mfor.hu-n.

15:58

Az EKB is szeretné, ha a görögök az eurózóna tagjai maradnának, de az esetleges kilépésről szóló döntést nem hozhatja meg a központi bank - mondta Mario Draghi, az EKB elnöke szerdán. 

15:31

A szélsőbaloldali Sziriza párt, mely már korábban semmisnek nevezte az IMF/EU-hitelcsomagot, most arra szólította fel a görög átmeneti kormányt, hogy a következő egy hónapban ne hozzon megszorító intézkedéseket. "Felszólítom a kormányt, hogy a megismételt választásokig ne hozzon olyan intézkedéseket, melyek csökkentik a béreket, a nyugdíjakat vagy a közösségi kiadásokat" - mondta Alexis Ciprasz, a Sziriza elnöke. 

15:01

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben összehívott szerdai rendkívüli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy nincs mód arra, hogy megváltoztassák a 130 milliárd eurós görög mentőcsomaghoz kapcsolódó feltételeket. Ugyanakkor hangsúlyozta: "azt akarjuk, hogy Görögország a család tagja maradjon. (...) A végső választ azonban arra, hogy az euróövezetben marad-e, magának Görögországnak kell megadnia".

14:58

Javul a hangulat a kötvénypiacokon: az olasz tízéves hozam 6 százalék alá esett vissza, míg a spanyol hasonló futamidejű papírok 6,23 százalékon forognak a másodpiacon. Az ok a javuló hangulat mellett az, hogy a befektetők bíznak abban, hogy szükség esetén az EKB beavatkozik a piacon, hogy a még súlyosabb bajokat elkerülje. Közben az euró is kezd felállni a padlóról, 1,2750 környékére kapaszkodott vissza. A forint a reggeli 297-ről 295 alá erősödött. 

14:10

Az elnökkel folytatott tárgyalások után a görög pártok egy alkotmánybírót választottak ügyvezető miniszterelnöknek. Panagiotisz Pikrammenosz a korábbi kormányfőt, Lukasz Papdemoszt váltja a székben az egy hónap múlva esedékes választásokig. 

13:52

Eldőlt, hogy június 17-én tartják a megismételt görög választást, így szinte pontosan egy hónapos izgalom vár még ránk.

12:54

Miközben Nyugat-Európában lassan javul a hangulat a részvénypiacokon, itthon a BUX tovább esett. A francia CAC 40 index már pluszban van, míg a londoni FTSE 0,79 százalékkal, a frankfurti DAX pedig 0,65 százalékkal áll tegnapi értéke alatt. Itthon viszont a BUX index 2,1 százalékkal áll keddi értéke alatt, a nap vesztese az OTP, mely 4 százalékos zuhanással 3408 forinton áll. 

12:48

Ügyvezető kormány alakításáról tárgyalnak a görög pártok: a Dow Jones beszámolója szerint az öt párt képviselői szerdán megérdkeztek az elnöki palotába, hogy egy ügyvezető kormány felállításáról tárgyaljanak az elnökkel. A szélsőjobboldali párt nem fogadta el a meghívást, így az ő képviselőjük nem vesz részt az egyeztetésen. Szakemberek szerint az ügyvezető kormány legfontosabb feladata az lesz, hogy biztosítsa azt, hogy az ország továbbra is hozzájusson a korábban megszavazott nemzetközi hitelcsomag részleteihez. 

12:32

Németország az eurózónában akarja tartani Görögországot, de Athénnek ígéreteket kell tennie a korábbi hitelcsomagért cserébe - mondta szerdán Angela Merkel német kancellár. "Megvan az akaratom, hogy Görögországot az eurózónában tartsuk. Azt gondolom, hogy ez jó lesz a görögöknek és mindannyiunknak" - mondta Merkel a CNBC-nek adott interjújában.

"Ugyanakkor azt is el kell mondanunk a görögöknek, hogy meg kell bíznunk egymásban. Az egyik oldalon áll a szolidaritás, amit eddig az országgal szemben tanúsítottunk, a másik oldalon pedig a korábbi vállalások teljesítése" - tette hozzá a kancellár. 

11:31

Közel 8 milliárd euró értékben adott el állampapírokat szerdán Franciaország, ráadásul a hozamok is csökkentek a legutóbbi kibocsátáshoz képest, vagyis a piacon nyoma sem volt a pesszimista hangulatnak.  

10:54

A régióban egyedül a lej tudja tartani erejét, ami nem utolsó sorban az IMF-programjuknak köszönhető. Emellett a kamatokban is jelentős különbség van, az ötéves CDS-felár pedig mintegy 150 bázisponttal alacsonyabb a magyarnál. A fentiekből is látszik, milyen jól jönne most egy IMF-megállapodá - olvasható a Commerzbank szerdai devizapiaci elemzésében.

10:24

Picit kezd magára találni a forint és az euró, de továbbra sem tudni, meddig tart ki a javuló hangulat. A közös európai valuta 1,2730-ig kapaszkodott vissza a dollárral szemben, míg a forint a reggeli 297 feletti szintről 295 alá erősödött. 

10:12

Thomas Mirow, az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank elnöke a CNBC-nek adott interjújában kifejtette: a görögök eurózónából való távozása nem tenné jobbá a helyzetet sem a görögök, sem Európa számára. Éppen ezért figyelmezteti azokat, akik egy ilyen forgatókönyvben hisznek: "nem lesz jobb a görögöknek, ráadásul az eurózónára nézve is ismeretlen kockázatokat rejt magában a dolog".

Európa gazdasági növekedéshez való visszatéréséről annyit mondott: időbe telik visszatérni majd erre az útra, hiszen a strukturális intézkedések csak egy idő után fognak működni. "Úgy vélem, a szerencsétlen valóság az, hogy nincs gyors megoldás".

10:07

A finn miniszterelnök szerint Európa hosszú heteknek néz elébe a görög választásokig, és fennáll annak a veszélye, hogy Görögországból egy fertőzés indul meg a kontinensen. Jyrki Katainen a finn közszolgálati televízióban úgy nyilatkozott, hogy a görög helyzet nagyon súlyos Európa többi része számára - számol be róla a Dow Jones hírügynökség. 

9:57

A görög betétesek 700 millió eurót vettek ki hétfőn a hellén állam bankjaiból, mert féltik a pénzüket a politikai káoszban. Az euróövezet elhagyása esetén óriási veszteségekkel kell számolnia a bankrendszernek. Közben egy holland lap brüsszeli forrásokra hivatkozva azt írta szerdán, hogy az EKB elutasította a görög bankok kérelmét, hogy további likviditást biztoisítson számukra, ezzel az ország pénzügyi szektora a görög jegybanbkra van utalva. 

9:40

Gyengüléssel nyitottak a vezető európai részvényindexek is: a BUX most 1,5 százalékkal áll keddi értéke alatt, a londoni FTSE 0,9 százalékos lecsorgást mutat, míg a frankfurti DAX egy százalékkal állt alacsonyabban, mint kedden délután. A hazai piacon az OTP eddig a legnagyobb vesztes, a bank papírjai több mint 2 százalékos esés után 3475 forintot érnek.

9:34

Továbbra is stabilan 6 százalék felett van az eurózóna perifériás országainak tízéves kötvényhozama: a spanyol papírok most 6,44 százalékon, az olaszok pedig 6,16 százalékon forognak. Szakemberek szerint a huzamosabb ideig 6 százalék feletti hozamszint finanszírozhatatlan, ha nem javul a hangulat, akkor néhány héten belül az EKB-nak kell beállnia a piacon vevőként.

9:31

Már reggel 1,27 alá esett az euró a dollárral szemben, amire január közepe óta nem volt példa. Ezzel együtt a forint 297-ig gyengült, ami majdnem egy százalékkal volt magasabb a keddi értéknél. A hazai fizetőeszköz a dollár ellenében 234,40-ig esett, míg a svájci frank 247,34 forintba kerül.

8:55

Jelentős visszaeséssel zárták a szerdai napot a vezető ázsiai részvényindexek, Hongkongban és Szöulban 3 százaléknál is nagyobb volt a zuhanás.

Háttér

Napok óta tart a pesszimista hangulat a világ vezető piacain, mivel egyre több a bizonytalanság Görögország további sorsát illetően. Egyelőre annyi látszik biztosnak, hogy egyetlen párt sem tudott kormánykoalíciót alkotni, ezért június közepén megismételt választásokat tartanak. A jövő hónap végére viszont újabb megszorításokat kellene elfogadnia a kormánynak, ezért ha sikeres is lesz a választás, akkor az új kabinetnek mindössze néhány napja marad, hogy meghozza a szükséges intézkedéseket.

Ráadásul sokan attól tartanak, hogy a megismételt választáson még erősebbek lesznek a szélsőséges pártok, főleg a szélsőbaloldal, melynek vezetője már a múlt héten kijelentette, hogy semmisnek tekintik a korábbi görög hitelmegállapodást az IMF-fel és az EU-val. Az európai politikusok pedig igyekeznek minél nagyobb nyomást helyezni a görög választókra: Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter kedden jó előre leszögezte, hogy nincs lehetőség a korábbi hitelszerződés újratárgyalására, míg svéd kollégája szerint a görögöknek vagy meg kell hozni a helyes döntéseket, vagy pedig erősen el kell gondolkodniuk azon, akarnak-e az eurózóna tagjai lenni.

A fentiek is azt mutatják, hogy mostanra gyakorlatilag nyíltan felvállalják a brüsszeli politikusok, hogy Görögország eurózóna-tagsága a tét. Korábban a hasonló felvetésekre általában kitérő válaszokat adtak, a napokban azonban úgy hírlik, hogy már az Európai Központi Bank (EKB) is a kilépés technikai lebonyolításáról tárgyalt. 

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!