3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Revideálásnak és módszertani változásnak köszönhetően lényegesen magasabb lett a 2013-as magyar GDP, ennek megfelelően az adósságunk és a hiányunk is kisebb.

2013-ban Magyarország folyó áron számított bruttó hazai terméke (GDP-je) 29 846 milliárd forint, derül ki a KSH által publikált, tavalyi évre vonatkozó előzetes nemzeti számlákból. Ez lényegesen magasabb annál a 29 077,8 milliárdnál, amiről korábban tudtunk. Egészen pontosan 2,6 százalék a különbség. Ebből 0,3 százalék annak köszönhető, hogy tavaly a korábban közölt 1,2 százalék helyett 1,5 százalékos volt a magyar gazdaság tényleges növekedése.

A GDP-adatok szokásos szeptember végi felülvizsgálatára azért van szükség, mert a gazdaság alakulását befolyásoló tényezők közül például a vállalati eredmények feldolgozását ekkorra tudja "abszolválni" a statisztikai hivatal. A cégeknek ugyanis május végéig kell leadniuk előző évi mérlegeiket, eredményeiket, így a KSH-nak 4 hónapja van a korábban közölt adatoknak az alátámasztására, vagy szükséges korrekciójára. Ezúttal tehát, ahogy fentebb láttuk, a 2013-as éves növekedés 0,3 százalékponttal magasabb volt a korábban közöltnél.

A tavalyi évre nominálisan kimutatott GDP-adat viszont ennél lényegesen jobban nőtt, ami arra vezethető vissza, hogy a KSH most először publikálta a nemzeti számlák rendszerét az ESA 2010 elvek szerint. Ez a módszertani változás - amelyre az idei évtől állnak rá az európai országok - az előzetes kalkulációk szerint hazánk vonatkozásában 1-2 százalékos pluszt hozott volna, de mint fentebb láthattuk, a végleges érték valahol 2,3 százalék körül van.

A GDP-mérés módszertanának nemzetközi változása - amire már június elején felhívta a figyelmet a KSH - elsősorban a katonai kiadások, a K+F költségek és a kormányzatba sorolt vállalatok elhatárolásának területén jelent lényegesebb változást. Az előzetes várakozások szerint az ESA 2010 szerinti GDP-kimutatás az EU-átlagában 2,4 százalékkal fog nagyobb nemzeti összterméket jelenteni. Nagyobb mértékű változást elsősorban a magas K+F kiadásokkal, és jelentősebb katonai költségvetéssel rendelkező országok nemzetgazdaságban figyelhetünk majd meg. A finneknél és a svédeknél például várhatóan 4-5 százalékkal is magasabb GDP-t láthatunk majd, de az osztrák, a holland és a brit politikusoknak is jól jön majd az előre jelzett 3-4 százalékos plusz.

Persze a magyar gazdaságpolitikusok is minden bizonnyal örülnek majd a nagyobb GDP-nek, amelynek következtében például a 2013 év végi maastrichti adósságunk a korábban közölt 79,39 százalék helyett immár "csak" 77,34 százalék lesz, vagyis bő 2 százalékponttal alacsonyabb. De a GDP-arányában kisebb lett a költségvetési hiányunk és alacsonyabb a külső eladósodottsági mutatónk is.

A módszertani változások ugyanakkor negatív hatást is eredményeztek, legalábbis ami a magyar államháztartás nettó adósságát érinti. A magánnyugdíjpénztári vagyon átvételét nem lehet egyszerre elszámolni, így a 2011-es költségvetési adatok nagy hiányt, és a nettó adósság megugrását hozták.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!