3p

Barack Obama amerikai elnök legújabb populista bankellenes kampánya nem segít a gazdaság rendbetételében - írta a The Wall Street Journal üzleti napilap kedden.

Obama "hibáztasd a bankokat" üzenete immár a Fehér Ház egyik legfontosabb pénzügyi szólamává vált. A New York-i újság szerint mosolyognivaló az, ahogyan Obama a bankokat teszi felelőssé a tavaly kirobbant pénzügyi válságért, és elvárja tőlük, hogy támogassák a pénzügyi rendszer felügyeletének szigorítását. A kormányzó Demokrata Párt nyilván pánikban van a 10 százalék fölé szökött munkanélküliség miatt a jövő évi választásokhoz közeledve. Az Obama-kormánynak égető politikai szüksége van a gazdasági felépülésre.

A The Wall Street Journal szerint Obama kettős populista taktikát folytat: egyfelől azt hirdeti, hogy a pénzügyi válságot és a recessziót a bankok okozták a túl nagy arányú hitelezésekkel, másfelől azokat teszi felelőssé azért, hogy a túl kicsi jelenlegi hitelnyújtással magas munkanélküliséget idéznek elő. Elvárja a bankoktól, hogy több hitelt nyújtsanak, de azzal fenyegeti őket, megbünteti a rossz hiteleket teremtő bankárokat. Az újság szerint nyilvánvaló az ellentmondás.

A lap szerkesztőségi cikke szerint ha a Fehér Ház a hitelkínálat megélénkülését szeretné látni, mindenekelőtt a központi bankra, a Fedre kellene hatnia, hogy az a válság befejeződésével vessen véget az olcsó hitelek politikájának, emelje meg a kamatokat.

Az újság rámutatott: nem mindenki ért egyet azzal, hogy a hitelek hiánya a legfőbb gond a kisvállalkozások számára. A cégek nem tolonganak a hitelekért, még érződik a recesszió, a statisztikák szerint csak 10 százalékuk panaszkodik finanszírozási problémákra. Inkább a washingtoni kormány túlzó költekezése és a tervezett drága egészségügyi reform miatt aggódnak, bizonytalanságban érzik magukat amiatt, hogy mennyibe fog ez nekik kerülni.

A The Wall Street Journal rámutatott: Obama kampánya visszhangra találhat, ugyanis a bankárok nem népszerűek. De a Fehér Háznak számításba kellene vennie, hogy a kapitalizmust nem a kapitalisták csépelésével lehet előmozdítani, és a hitelezést nem a hitelezők elleni harccal lehet serkenteni.

A The Washington Post ugyancsak szerkesztőségi cikkben mutatott rá: nem pontos Obama azon kitétele, hogy a válságot maguk a bankok idézték elő. Szerepet játszott egyebek mellett a hitelfelvevők azon csoportja, amely erején túl eladósodott, és a Fed is, amely az évtized elején olcsó pénzt biztosított. A lap hangsúlyozta: a nagybankok, annak ellenére, hogy lassan mindegyikük visszafizeti a tavalyi szövetségi segélyeket, továbbra is törékeny helyzetben vannak, ami korlátokat szab a hitelnyújtásnak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!