4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mivel az elmúlt pár hétben több gazdaságkutató is frissítette makrogazdasági előrejelzését, eljött az ideje annak, hogy összevessünk, mennyiben változott pár hónap alatt a magyar gazdaság idei évéről kialakított kép.

Csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank ismertette a Matolcsy-éra alatt készült első inflációs jelentését, amelyben ha megnézzük az adatokat, egy igazán szembetűnő, a kormány számára is kedvező változás következett be a legutóbbi inflációs jelentéshez képest. Ez pedig a több szempontból is kritikusnak és kulcsfontosságúnak tartott költségvetési hiány alakulása. Míg ugyanis a 2013-as költségvetési feltételek mellett tavaly decemberben 3 százalékos deficitet tartottak teljesíthetőnek, most egyértelműen 2,9 százalékot vár a stáb - elsősorban a tavalyi vártnál kedvezőbb eredmény áthúzódó hatása következtében. Az előrejelzés során a szakemberek egyébként a növekvő kockázatot jelentő e-útdíjjal számoltak, viszont a pénztárgépek bekötéséből származó bevételeket figyelmen kívül hagyták. 

A prognózis javulását azzal indokolták az inflációs jelentésben, hogy egyenlegvárakozásukat "együttesen 0,3 százalékkal javította, hogy egyrészt a korábban feltételezettnél lassabban teljesedik ki a munkahelyvédelmi akcióterv hatása, másrészt a 2012-es adatok szerint az önkormányzati alrendszer a vártnál gyorsabban és erőteljesebben igazította ki egyenlegét" - olvasható a jelentésben.

Ezzel a prognózissal egyébként nincsenek egyedül a jegybank szakemberei, hiszen mellettük a Századvég is 2,9 százalékos hiányt vár az idei évre, míg az OECD és a kormány 2,7 százalékot. Velük szemben a GKI 3,5, az Európai Bizottság 3,4, és a Pénzügykutató is 3 százalék feletti hiányt prognosztizál.

Jön a növekedés?

A jegybank ugyan az idei évi prognózisán nem változtatott, vagyis továbbra is fél százalékos GDP növekedést vár,  2014 esetében viszont a korábbi 1,5 százalék helyett már 1,7 százalékot jeleznek előre. Ezzel szemben néhány cég változtatott az előrejelzésén, bár az irány nem konszenzusos. Míg a Pénzügykutató ugyanis tavaly decemberben 0,3 százalékos GDP-csökkenést vetített előre, addig legfrissebb véleménye szerint stagnálhat a gazdaság - tehát javulást látnak az idei év eddigi folyamatai alapján. Másik oldalról a Századvég változtatott: ők a korábbi 0,3 százalékos növekedést vágták vissza 0 százalékra.

A nemzetközi szervezetek további zsugorodásra számítanak az idei év vonatkozásában, és a fenti módosítás után már csak a kormány és a jegybank bízik az idei bővülésben; előbbi 0,9, utóbbi pedig 0,5 százalékkal.

A gazdasági növekedés elemeiként érdemes egy pillantást vetni az export, a beruházások és a háztartások fogyasztásának alakulására is. Az exportra nem meglepő módon továbbra is húzóágazatként tekintenek az elemzők, a jegybank például a korábbi 2,4 százalékos várakozását 2,8 százalékra emelte. A beruházások és a háztartások fogyasztása terén szinte egyöntetűen további zsugorodást prognosztizálnak a szakemberek, és ez alól még a kormány sem kivétel. A GKI és a Századvég egyébként tavaly év végi előrejelzéséhez képest némileg javított a fogyasztást illetően: előbbi stagnálást vár csökkenés helyett, míg utóbbi a csökkenést módosította minimális növekedésre. Ennek magyarázata egyértelműen a már sokat emlegetett rezsicsökkentéssel áll összefüggésben, hiszen az ezzel megtakarított összeget az elemzők várakozásai szerint elköltik majd a háztartások.

Alacsony infláció, magas munkanélküliség

Ha pedig már a rezsicsökkentésnél járunk, mivel tavaly decemberben egyedül csak a jegybank kalkulált ennek a hatásával, mostanra szinte minden vizsgált intézet beépítette a prognózisába. Ennek eredményeként a jegybank várakozása lett a legoptimistább, hiszen egyedül ő vár 2,6 százalékos éves inflációt, míg a Századvég 2,8, a Pénzügykutató és a GKI egyaránt 3 százalékos pénzromlást prognosztizál. Az OECD és a kormány 5,2 százalékkal számol, bár utóbbi több tagja elismerte már a költségvetés elfogadása óta, hogy rekord alacsony szintre csökkenhet idén a fogyasztói árindex.

Munkanélküliség terén egyébként sok optimizmusra nincs okunk az előrejelzések alapján, hiszen továbbra is 11 százalék körüli munkanélküliségi rátát várnak a szakemberek. Ugyan a kormány már idén életbe léptette a munkahelyvédelmi akciótervet, de annak hatása csak 2015-re fejlődik ki - legalábbis a jegybank véleménye szerint.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!