3p

Mától ismét kinyílik a kapu az egészségügyi dolgozók előtt: június 15-től vége a veszélyhelyzet miatti felmondási tilalomnak, ezért a szakdolgozók több mint fele távozni készül az egészségügyből – erre lehet következtetni a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) frissen lezárt felméréséből. A mintegy 1200 válaszadó nyolc százaléka a nyugdíjazását, míg további 48 százaléka a felmondását tervezi.

"Az elmúlt hónapokban sokan kerestek meg minket, hogy szeretnének munkahelyet változtatni, hogyan lehetne elhagyni az ágazatot" – mondta a Népszavának Soós Adrianna, a FESZ elnöke.

Mától felmondási hullám jöhet az egészségügyben. Fotó: Depositphotos
Mától felmondási hullám jöhet az egészségügyben. Fotó: Depositphotos

 

Az okok között leggyakrabban az alacsony bért jelölték meg, de az új szolgálati jogviszony bevezetését is sokan említik, hiszen az ezzel járó béremelésből csak az orvosok részesültek. A dolgozók a hátrányok közé sorolják továbbá, hogy csökkent a foglalkoztatás biztonsága. Sokkal könnyebben mondhat fel a munkáltató az egészségügyi dolgozónak, mint a korábbi közalkalmazotti foglalkoztatásuk alatt. A szolgálati feltételek megváltozása miatt sokan elestek például a jubileumi jutalomtól, és ez elég nagy elégedetlenséget okoz.

Tavaly november óta tiltja egy jogszabály, hogy az egészségügyi dolgozók a veszélyhelyzet ideje alatt felmondjanak, s most június 15-től szűnik meg ez a korlátozás. Az elmúlt nyolc hónapban csak egyszer, az egészségügyi szolgálati jogviszony márciusi bevezetésekor volt lehetőségük kiválni az itt dolgozóknak a szolgálatból, a tilalom június 15-i feloldásával újra sokan léphetnek. Márciusban mintegy 5000 egészségügyi dolgozó élt a lehetőséggel, de sokakat akkor az tartott vissza, hogy az egészségügyre nehezedő iszonyatos járványnyomás alatt nem akarták cserben hagyni sem a betegeket, sem a kollégáikat.

A FESZ friss felméréséből kiderül, hogy a távozásukat tervezőknek kevesebb mint a fele maradna az egészségügyben. Ők vagy itthon egy másik állami vagy magánintézményben, esetleg külföldön vállalnának munkát. A többiek a pályát is elhagynák. A válaszadók további harmada azt jelezte, hogy még bizonytalan a maradását illetően, csupán szűk hatoduk tartana ki a munkahelye mellett.

A távozásukat tervezők közül a legtöbben azt a bérfeszültséget tartja elviselhetetlennek, ami az orvosok és a szakdolgozók egyenlőtlen javadalmazásából ered, és a Covid-járványhullámok okozta kimerültséget mindössze csak öt százalékuk jelölte meg okként. 

Soós Adrianna szerint mostanra sokakat zavar az is, hogy a másodállások munkáltatói engedélyezésekor túl sok részletes, olykor a magánéletüket is firtató adatot kérnek. Sőt egy újabb jogszabály, a személyi nyilvántartásról szóló törvény néhány héttel ezelőtti hatálybalépésével már a közvetlen hozzátartozóikról is túl sok mindent kell közölniük. Ezt sokaknál okoz nagyon rossz érzést. Soós Adrianna hozzátette: korábban is voltak hasonló felméréseik, de egyikben sem volt ilyen erős a pályaelhagyási szándék. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!