3p

Az elemzők szerint főleg a német piac miatt gyenge a magyar ipar.

2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.

Az adat összességében nem annyira rossz és megfelel az előzetes várakozásaimnak. Hogy egy ekkora visszaesést miért nem tekinthetünk teljesen rossznak, annak két oka van: egyrészt a visszaesés jelentős részét a naptárhatás (idén júniusban kettővel kevesebb munkanap volt) adta, enélkül a csökkenés „csupán” 3,7 százalék lett volna. A másik kedvező hír, hogy havi alapon az elmúlt hónapok visszaesése után végre érkezett egy pozitív adat, 0,5 százalékos bővülést mutatnak a számok. Ez viszont még nem jelenti azt, hogy az ipari termelés kedvezően alakulna: a külső környezet továbbra sem kedvező, így pedig az ipar a beruházások ellenére is lefelé húzza a GDP-t

- vélte Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Szerinte jól látszik, hogy az ipar a második negyedévben érdemben visszahúzta a gazdaság növekedését. Az is látszik, hogy a német gazdaság, mint legfontosabb exportpiac helyzete továbbra is meghatározó, érdemi együttmozgás van a magyar és a német adatok között. Így persze fontos, hogy legyenek Magyarországon beruházások, de az, hogy a létrejövő gyártókapacitások termékei iránt legyen külső kereslet, az is elengedhetetlen.

Az előzetes adatközlésben a KSH csak annyi említ meg, hogy mindösszesen két ágazatban, a vegyi anyag, termék gyártásában, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység ágazatban nőtt a termelés az előző évhez képest. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az ágazati adatok esetében a KSH rendszerint nem szokta figyelembe venni a naptárhatást. A jelentős mértékben exportorientált hazai ipar esetében a legnagyobb problémát továbbra is a külső kereslet gyengélkedése, kiemelten a német ipar visszaesése jelenti, amelyet pedig az óvatossági motívum miatt csak lassan élénkülő belső kereslet nem tud ellensúlyozni

- reagált Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője.

Szerinte a hazai ipar kilátásait az elkövetkező időszakban is elsősorban a külső kereslet, kiemelten is legfontosabb külpiaci partnerünk, Németország teljesítménye befolyásolja majd.

A magyar ipar továbbra sem duzzad az erőtől, azonban hosszú idő után végre ismét egy pozitív teljesítménnyel rukkolt elő. Havi alapon, szezonális és naptárhatással kiigazítva 0,5 százalékkal emelkedett az ipari termelés volumene 2024 júniusában. Ezzel egy három hónapja tartó zsugorodás tört meg az iparban, bár azért meggyőzőnek a javulást aligha lehet nevezni

- fogalmazott Virovácz Péter, az ING elemzője.

Szerinte még mindig meglehetősen közel vagyunk a 2021-es mélyponthoz. Az ipar teljesítménye összességében tehát továbbra is gyenge. Ez a kép továbbra is arra utal, hogy az igazán meghatározó ágazatok, úgy mint a jármű- és villamos berendezés, az elektronikai cikkek gyártása, valamint az élelmiszeripar még mindig kitartóan zsugorodik. Úgy látja, hogy nehezen alapozhatjuk a magyar ipar rövidtávú fellendülésére táplált vágyat az exportkereslet fellendülésére. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!