Ez a pályázati program évek óta nagy népszerűségnek örvend a munkaadók körében. A sikeres pályázók 2002-ben 3.600, 2003-ban 5.500, 2004-ben 2.200 új munkahely létrehozását vállalták. A több mint 11 ezer új munkahely főként a hátrányos helyzetű térségekben jött létre. A Munkaerőpiaci Alapból ezekben az években 3,6 milliárd forint, 5,6 milliárd forint és 2 milliárd forint állt rendelkezésre e program támogatására.
A cégek a létesítendő új munkahelyenként 1 millió forint körüli összegre számíthattak, de vállalniuk kellett különféle továbbfoglalkoztatási és egyéb kötelezettségeket. Az elbírálásnál az egyik legfontosabb rendező elv volt, hogy az adott cégnél mennyire megalapozott az új munkahelyek létrehozása, fenntartása. A múlt évben például a támogatási összeg munkahelyenként 800 ezer forint volt, de ez kiegészülhetett 200 ezer forinttal, amennyiben hátrányos helyzetű településen valósult meg a beruházás. További 200 ezer forintot jelentett, ha az új munkahelyre regisztrált munkanélkülit vett fel a munkaadó.
A kisebb, kevesebb pénzzel rendelkező cégek is sikerrel vehettek részt a pályázaton, már öt új munkahely létrehozásával, 25 százalékos saját erővel is pályázhattak. A nagyobb cégeket is ösztönözték azzal, hogy az elnyerhető támogatás 80 millió forintos felső összege a hátrányos helyzetű térségekben 160 millió forintra változott, s a legalább 300 új munkahelyet létesítők további 100 millió forintra számíthattak. Tavaly 104 kis- és középvállalkozás részesült támogatásban, ezek a cégek 2.200 új munkahely létrehozását vállalták. A létszámfelvételnél 1.200 munkavállalót a regisztrált munkanélküliek közül választottak a munkaadók.
A pályázók nagyobb része, 64 munkáltató a gazdaságilag, társadalmilag, infrastrukturálisan, és munkaerőpiaci jellemzők szerint egyaránt hátrányos helyzetű térségben hozott létre 1.000 új munkahelyet, illetve 700 regisztrált munkanélküli alkalmazását tervezték. A 2 milliárd forintnyi keretösszegből a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vállalkozások részesültek legnagyobb arányban. Öt vállalkozás összesen 310,8 millió forintnyi támogatáshoz jutott. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 10 támogatott vállalkozás által elnyert összeg 183,6 millió forintot tett ki. A kedvezményezettek többsége ebben a megyében kisvállalkozás.
Nógrád, Pest, Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun, Szolnok, Somogy, Békés és Hajdú-Bihar megyében a vállalkozások megyénként több mint száz millió forintnyi támogatásban részesültek. A legkisebb számú vállalkozás Komárom-Esztergom megyéből és a fővárosból nyert el támogatást.
A támogatásban részesülő cégek 45 százaléka 10-nél kevesebb új munkahely létesítésére vállalkozott. A támogatott cégek közül 50 vállalta 10-50, 5 cég 50-100, és 2 cég 100-nál több új munkahely létesítését. A pályázók egy része más állami támogatást is igénybe vett a fejlesztés finanszírozásához. (MTI)
11 ezer munkahely jött létre pályázati támogatással
A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumban arról tájékoztattak, hogy az új munkahelyek létrehozásának támogatására szolgáló idei pályázatot hamarosan kiírják.