2p

A Hitachi japán erőművi berendezéseket is gyártó vállalat és a General Eletric két atomreaktort szándékozik felépíteni az Egyesült Államokban. A mintegy 5,2 milliárd dollár értékű projekt terve érzékelteti, hogy az érdeklődés - az emelkedő olajárak időszakában - egyre inkább az atomenergetikai fejlesztések irányába fordul.

A végleges megállapodást a két vállalat a részletek kidolgozása után 2007-ben, vagy 2008-ban kívánja aláírni, a reaktorok pedig 2014-ben kezdenének működni Texas államban, Houston közelében. A megrendelő az NRG Energy energetikai szolgáltató vállalat.

A Hitachi a projekt kivitelezésére pályázó riválisaival szemben oly módon kíván előnyösebb helyzetbe kerülni, hogy a General Electric-kel szövetkezik. A Toshiba Corp. nemrégiben vásárolta fel a Westinghouse Electronic-ot, és a célkitűzése az, hogy a világ első számú atomenergetikai berendezés gyártó cégévé váljék.

Az amerikai hazai - és a Kínában, de másutt is - növekvő áramigények mérlegelése alapján George W. Bush elnök tavaly írta alá az atomerőművi fejlesztéseket ösztönző törvényt. Ez is vonzóvá tette az atomenergiát a biztonsági aggodalmak ellenére is.

Jelenleg az USA-ban 100 atomerőmű működik 31 államban, de új reaktorra 1973 óta nem adtak fel megrendelést. Az ország a villamosenergia szükségletét jelenleg 20 százalékban atomerőművek révén elégíti ki.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!