A The Times című brit lapot az MTI idézte, amely szerint a ővítés hatásaival számolni kell, de azok legfeljebb az új tagok életében számíthatnak majd mintegy forradalmiaknak. Gazdasági szempontból a változások fokozatosan lesznek majd érezhetők, annál is inkább, mert a belépőket - köztük Magyarországot - már régóta szabadkereskedelmi megállapodások fűzik az unióhoz. Emiatt nemcsak az export és az import hirtelen megugrása nem várható, hanem a tőke be- és kiáramlásának váratlan gyorsulása sem, mert az új tagok ezt az áramlást már szintén korábban szabaddá tették.
A bővítésnek a lap szerint az lesz a legnagyobb előnye, hogy kikényszeríti az uniós intézményrendszer régóta késlekedő reformját. A mezőgazdaság terén mind a jelenlegi tagok, mind az újonnan belépők életében mélyreható változásokat hozhatnak a következő évek, de jelentős reformokat kell véghezvinni a regionális politikában, az elmaradottabb vidékek és ágazatok fejlesztésének tekintetében is.
A csatlakozók nem befolyásolják a kereskedelmet
Az Európai Unió kereskedelmében nem várható robbanásszerű növekedés jövő májusban, amikor a tíz kelet-, közép- és délkelet-európai ország teljes jogú taggá válik az Európai Unióban.