3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal - stilszerűen - a boldog békeidők karácsonyait elevenítjük föl. Néhány példán keresztül bemutatjuk, mi mennyit kóstált, s ki mennyit tudott költeni szerettei megajándékozására.

Ki mennyit vitt haza?

Természetesen anno is igen népszerű ajándék volt a könyv. A tízes években akárcsak manapság a nagy, díszes borítású, gazdagon illusztrált színes kiadványok voltak a legdrágábbak. Ezekért akár harminc-ötven koronát is le kellett tenni az asztalra. Kelendőek voltak a szépirodalmi sorozatok is. Sokan kimondottan az Atheneum vagy a Wodianer Fülöp és Fiai Rt. által kibocsátott előfizetéseket adták ajándékba szeretteiknek.

A végére hagytuk a legfontosabbat: magát a fenyőfát. A Felvidékről és Erdélyből hozott növényeket a vásárcsarnokokban és a Duna partján kínálták a polgároknak - darabonként másfél-tíz koronáért.

Természetesen joggal felmerülhet bárkiben a kérdés, eleink mennyi pénzt tudtak költeni ajándékra. Épp ezért talán nem lesz érdektelen röviden áttekinteni a boldog békeidők kereseti viszonyait. Mivel a MÁV vezérigazgatójának fentebb már megadtuk a paramétereit, nézzük meg ugyan ennél a cégnél dolgozó alsóbb sarzsijú irodai munkások éves juttatását. Egy felügyelő rangosztálytól függően 8400-6000, a főmérnök ötezer, egy vasúti főellenőr 4600, a hivatalnokok pedig 1600-2300 koronát vittek haza. A kétkezi munkások közül a mozdonyfelvigyázók az eltöltött évek számától és a gyakorlattól függően 2500-3600, a művezetők 1400-2800, a kalauzok 1200-3200, míg az állomásfőnökök 1800-3200 koronát kasszíroztak. Egy részvénytársasági hivatalszolga havonta nyolcvan-kétszáz, egy vegyesbolt-tulajdonosa jobb helyeken akár háromszáz, roszabb környéken ötven-száz koronát tudott gyűjteni.

Egy fővárosi pincér havi jövedelme borravalóval együtt kétszáz-háromszáz, egy boltossegédé harminc-nyolcvan, egy középkorú, külvárosi szabóé száz-kétszáz korona körül mozgott. Ezekből az összegekből húsz-ötven koronát kellett levonni, minél távolabb kerültünk Budapesttől. Egy summás évi keresete hetven-nyolcvan, egy kubikusé száz korona körül mozgott. A gyári munkások nagyjából háromszázötven és ezer korona között kerestek.

Egy hajdani felmérés szerint a karácsonyi lázban égő eleink személyenként átlagosan huszonöt és kétszáz koronát költöttek szeretteikre. Az alsó néposztályok leginkább édességgel vagy borral, a munkások könyvvel, a közalkalmazottak meleg ruhával, órával és ékszerrel, esetleg tátrai vagy abbáziai utazással lepték meg egymást. Az évi húszezer korona fölött keresőkről nem készült felmérés.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!