Szabó Gábor, a MISZ egy hónapja megválasztott elnöke úgy véli, bár Magyarországon nincs diplomás túlképzés, a felsőoktatás szerkezete nem megfelelő. Az azonban kevés, hogy a keretszámokat átalakítja a tárca, már a közoktatásban fel kell kelteni a műszaki pályák iránti igényt a fiatalokban - mondta a Világgazdaságnak az elnök. A szaktárcának, a politikának, a szülőknek és a pályaválasztóknak is látniuk kell: a munkaerőpiac a vevő, a diák pedig a termék.
Szabó Gábor hozzátette, hogy külföldi cégvezetőkkel folytatott magánbeszélgetésekből kiderült, születtek már Magyarország számára kedvezőtlen döntések amiatt, mert gyenge a műszaki szakemberekből az utánpótlás. A MISZ komoly lobbierő kíván lenni, hogy elérje: a politika foglalkozzon ezzel a problémával, valamint a közoktatás átalakításával (például tantervek reformja, a gyakorlatorientáltság növelése, pályázati lehetőség a szertárak bővítéséhez), vagy - például a felsőoktatásban - a posztdoktori rendszer kialakításával ügyeljen a versenyképességre.
A kormány most készülő innovációs stratégiájában az oktatás innovációja is szerepel, Szabó Gábor azonban a megvalósulást szeretné látni. Úgy véli, nem elég a k+f egyes szakaszait támogatni. Az ötlettől az eredményen át a piacra vihető termékig legalább öt év kell - a gyógyszeriparban legalább tíz -, ezért erre az időszakra és a teljes folyamatra beláthatóvá kell tenni a támogatottság mértékét. Mindez nem feltétlenül állami pénzeket jelent, azt azonban látni kell, hogy az állam mennyit finanszíroz ebből; ehhez összehangolt támogatási elemek, új, végiggondolt pályázati struktúra szükséges - közölte a Világgazdasággal Szabó Gábor.