A költség-haszon elemzés, mint a projekt-előkészítés meghatározó eleme azt kívánja bemutatni, hogy bár pénzügyileg a nagyprojektek (jellemzően környezetvédelmi és infrastrukturális projektek) nem jövedelmezőek, de gazdasági-társadalmi szempontból összességében hasznosak, ezért megvalósításuk - támogatás nyújtása mellett - javasolt. Eddig is készültek ISPA és Kohéziós Alap projektekhez ilyen elemzések, azonban ezek minősége és tartalma bizonyos esetekben jelentősen eltért egymástól, megnehezítve a projektek összehasonlítását és értékelését.
Másrészt uniós szinten is felmerült az igény a módszertanok egységesítésére. E standardizálás hazánk érdeke is, mivel 2007-től nagyságrendekkel több pályázattal kell foglalkoznia a néhol most is kapacitáshiánnyal küzdő intézményeknek. Az egységesítéssel egyszerűsödhet az értékelési folyamat is.
A PwC által készített modell az Unió által is elvárt mutatókkal fejezi ki a projekt pénzügyi és gazdasági eredményeit, és átláthatóbbá teszi az elemzés számításait. A költség-haszon modellhez egy gyakorlatias útmutató is társult, továbbá a PwC képzéssorozat keretében készítette fel a hazai hatóságok munkatársait. Az átláthatóság és egységesség nemcsak az előkészítésnél és a döntésnél fontos, ugyanis utólagos költség-haszon elemzést a megvalósítás után is elrendelhet az EU Bizottság.
Menedzsment Fórum
Átlátható és minőségi pályázatokat vár az EU
Rendhagyó szakmai fórumnak adott otthont a PricewaterhouseCoopers (PwC) budapesti irodája, melynek keretében a magyar hatóságokat az Európai Uniós pályázatokhoz kapcsolódó költség-haszon elemzések minőségi kidolgozására készítették fel. A fórumon a PwC szakemberei, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal képviselői, valamint az EU Bizottság képviseletében Andrea Mairate főosztályvezető tartott előadást.