Dwyfor Evans, a Bank of America londoni befektetési részlegének térségi elemzője elmondta, 300-400 millió euró körüli hiányra számítottak, így a deficit összességében a vártnál nagyobb, de részleteire bontva kiderül, hogy a mérleg nem annyira rossz, mint első pillantásra látszik. Figyelembe kell venni például, hogy az áruforgalmi mérleg hiánya csökkent, súlya az összes deficiten belül kisebb lett. Jelentősen hozzájárult a hiány alakulásához az is, hogy a külföldi befektetők profitot vontak ki.
Az enyhe hatást igazolja az is, hogy az adat kiadása nem váltott ki érezhető reakciót a piacon, lényegében változatlan maradt a forint árfolyama - mondta az elemző az MTI-nek. A kereskedelmi hiány szűkülése emellett arra is utal, hogy a folyómérleghiány emelkedését nem az általános növekedési ütem lassulása okozta.
A Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) befektetési bank az MTI londoni irodájához eljuttatott elemzésben enyhén negatívnak minősítette a deficit mértékét. A mélyülést ugyancsak a külföldi befektetők - júniusban hagyományosan magas - profitkivonásának tulajdonította elsősorban, és ugyancsak kiemelte a kereskedelmi mérleg hiányának vártnál nagyobb mértékű mérséklődését. Az idegenforgalom többletének növekedése a DrKW szerint várható volt.
A DrKW emlékeztetett arra, hogy az első negyedévben a folyó fizetési mérleg elsősorban a növekvő kereskedelmi hiány miatt nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A kereskedelmi mérleg deficitjének ilyen mértékű csökkenése azért is váratlan, mert a statisztikai hivatal még nemrégiben kiadott becslésében is több mint száz millió euróval nagyobb hiányt várt.
Az elemzők sem elégedettek
Némileg rosszabb a vártnál a folyómérleg júniusi hiányáról hétfőn közzétett adat, de részleteiben nézve a mérleg biztatóbb számokat mutat, különös tekintettel a csökkenő kereskedelmimérleg-hiányra - derül ki a közép-európai térséggel foglalkozó londoni elemzésekből.