Elemzők szerint érdemes lenne szélenergiába fektetni, mivel egy ilyen erőmű 8-9 év alatt meghozza a belefektetett pénzt, és huszonöt éven keresztül is gazdaságosan üzemel. További előny, hogy a szélből termelt áramot a helyi szolgáltató köteles átvenni, mégpedig az átlagárnál magasabb, szabott áron. Problémákat okozhat viszont, hogy a magyar villamosenergia-rendszer maximum 100 megawattnyi szélerőművet bír el, a 600 létesítmény viszont 700-800 megawattot jelentene.
A gazdasági tárca illetékesei szerint az engedélyek száma és a megvalósult projektek közti differencia többek között annak tudható be, hogy a Környezetvédelmi és Infrastrukturális Programban csupán néhány tízmillió forintig lehet pályázni, ez pedig kevés egy beruházáshoz, ráadásul az ország széltérképe is csak az év közepére készül el.
Az uniós vállalások értelmében 2010-ig a megújuló energiaforrásokból megtermelt áram arányának el kell érnie a teljes termelés 3,6 százalékát, ez az arány azonban jelenleg csak 2,3 százalék. Pillanatnyilag Inotán és Kulcson egy-egy, Mosonmagyaróváron és Mosonszolnokon pedig két-két szélerőmű üzemel, derül ki a Napi Gazdaság cikkéből.
Az engedélyek ellenére is kevés a szélerőmű
Bár a tavalyi év végéig mintegy 600 szélerőmű építéséhez adta hozzájárulását a természetvédelmi szakhatóság, jelenleg még is csupán 6 ilyen létesítmény üzemel. Az elmaradást szakértők többek között a szűk beruházási keretnek róják fel, számol be a Napi Gazdaság.