3p

Az ökoadók bevezetése az igazságosabb teherviselést és a versenyképesség javulását szolgálja, a jövő évi költségvetés az energiaadóból és a környezetterhelési díjból összesen 25 milliárd forintos bevétellel számol - fejtette ki Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter.

Tátrai Miklós helyettes államtitkár az MTI beszámolója szerint hozzátette, hogy a környezetterhelési díjakat csak fokozatosan vezetik be, és a tervek szerint ennek egyike, a talajterhelési díj 2005. január 1-jétől válik esedékessé. Az önkormányzati szövetségek kedvezőbbnek tartanák a díj 2004-es bevezetését, mivel ez a bevétel az önkormányzatok büdzséjét gyarapítja.

Persányi Miklós hangsúlyozta, hogy a díjak bevezetését az 1995-ben elfogadott környezetvédelmi törvény teremtette meg és célja, hogy a környezet használata, főleg szennyezése ne legyen ingyenes. A miniszter szerint a környezet terheléséért fizetendő díj nem a felelősség megállapodásához kapcsolódó szankció. A környezetterhelési díjak teremtik meg a megelőző környezetvédelem alapjait, mert nemcsak egy határértéket meghaladó kibocsátás, hanem a környezetbe juttatott anyag minden egysége után fizetik ezt. Hozzátette, hogy a határérték alatti kibocsátások együttesen már az egészségre is ártalmas terhelést okozhatnak.

A levegőterhelési díjjal a kéndioxidot, nitrogéndioxidot és szénmonoxid szilárd légszennyező anyagokat kibocsátóknak kell megfizetniük, leginkább a nehéziparban, illetve a szénerőművekben. A vízterhelési díj is 2004. január 1-jétől lép életbe, és érinti a csatornavállalatokon keresztül a lakosságot, valamint a papír- és élelmiszeripart. Azok a beruházók, akik a szennyvíz tisztítása érdekében fejlesztenek, kedvezményben részesülhetnek. A vízterhelési díjat a vállalatok várhatóan beépítik a csatornadíjba, ám ez a díj nem jelentkezik ott, ahol a szennyvíz tisztítása megoldott. A legkedvezőtlenebb helyzetben lévő néhány városban azonban a csatornadíjak 20-25 százalékos emelkedését is jelentheti. A talajterhelési díj csak azokat érinti, akik a lehetőség ellenére sem kapcsolódnak a csatornahálózatra. Mivel ez a bevétel az önkormányzatokhoz kerül, így a szennyvíz- és csatornafejlesztések forrásául szolgálhat. A környezetterhelési díjak díjtételeinek csupán 40 százalékát kell megfizetni jövőre, majd ez a következő években fokozatosan 60, 80, 90 százalékra nő, és 2008-ban éri el a 100 százalékot.

A termékdíjak kivetését Persányi Miklós azzal indokolta, hogy e termékek előállításánál az átlagnál jelentősebb környezetszennyezés, illetve környezetterhelés fordul elő. "A termékdíj célja, hogy költségnövelő hatása ösztönözzön a környezetszennyező termelés és felhasználás visszaszorítására" - mondta a miniszter. A termékdíj jelenleg az egyetlen ökoadó jellegű bevételi forrás, amely teljes egészében a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzatba folyik be.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!