2p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal az antik erdőgazdálkodásról ejtünk néhány szót. Egyben eláruljuk azt is, mivel javították a bort a régiek.

Ifjabb Plinius levelei között olvasható néhány, amely a vadászatról, illetve az erdő nyújtotta termékekről, szépségekről szól. Az ember ezek alapján könnyen úgy hihetné, az ókoriak kiemelten kezelték a birtokukba került rengetegeket – ám ez korántsem igaz, hiszen ők a mai értelemben vett gazdálkodást nem ismerték. Azaz póriasan fogalmazva inkább rablói voltak a pagonyoknak, mint gondos urai. Ami kellett – legyen az tüzelő, építőfa, hamu, zsír, faszén és bármi más – azt elvették, akár a teljes tarvágás árán is. Arra, hogy újakat ültessenek, nem igazán gondoltak: számukra a vadon állandó és kimeríthetetlen forrásnak tűnt. Tévedésüket jól jelzik azok a kopasz kősziklák, amelyek oly sokfelé láthatóak az egykor általuk uralt területeken. A tarra vágott erdők talaját ugyanis az erózió maradéktalanul lemosta. (Igaz, mentségükre tegyük hozzá, hogy a középkor embere sem törődött többet e kérdéssel. A velenceiek például szó szerint rablógazdálkodást folytattak a Balkán part menti részein. S rögvest érdemes leszögezni: az első hazai erdőtörvényt Mária Teréziának köszönhetjük.)

Visszakanyarodva az ókorra és az erdők egyik termékére, a faszénre, az ezzel való foglalatoskodást erősen lenézték a polgárok. Egy elszegényedett patrícius, bizonyos Marcus Aemilius Scaurus tönkremenve egyéb lehetőség híján erre a munkára adta a fejét – ám ez utóbb semmiféle hátrányt nem jelentett már a fiának, aki visszaszerezve a család vagyonát és becsületét idővel consul majd a senatus elnöki tisztéig küzdötte föl magát.

Ugyan nem az erdő adta, de a fákhoz köze volt a bortermelésnek, lévén, sokfelé jegenyét, szilt vagy kőrist ültettek, s arra futtatták föl az indákat. A szüret nem volt veszélytelen mutatvány, hiszen sok esetben nagy magasságba kellett feltornásznia magát a vindemiator névre hallgató munkásnak.
A bort kezelték: az északi nedűkbe porított gyantát szórtak, amellyel a savanyodást kívánták megelőzni. De tettek bele meszet és tengervizet is, hogy a kényes ínyenceket kielégítsék. A csapnivaló borokat füstölték, fűszerezték és mézzel édesítették – egyrészt hogy finomabbá tegyék, másrészt pedig az átverés végett. A borhamisítás ugyanis már az antikvitásban is kedvelt foglalkozás volt.

Lázin Miklós András

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!