Emellett takarékossági intézkedésekre is szükség van, a két lépéssel együtt 2025-re akár az amerikai nyersolajimport felét is ki lehetne váltani, 2020-ra pedig az Egyesült Államokban termelt áram ötödét megújuló energiaforrásokból lehetne biztosítani.
A szenátor úgy számol, hogy két évig kellene az alap pénzelésére bírni az olajtársaságokat, lényegében nyereségük megadóztatásával, miközben megvonná tőlük a kormányzat a jelenlegi adókedvezményeket. Ez nagyjából 50 milliárd dollárt hozna az új energiahordozók fejlesztéséhez szükséges pénzekből.
Ezen elképzelések arra épülnek, hogy a nyersolaj rendkívül magas ára az elkövetkezendő két évben is fennmarad, jelentős profitot generálva az olajtársaságoknak. Az alapba mindazonáltal nem kellene fizetnie azoknak a vállalatoknak, amelyek megfelelő beruházásokat hajtanak végre az alternatív energiahordozók kutatásának terén, tisztább üzemanyagok finomítói kapacitásaiba fektetnének, vagy nap- és szélenergetikai fejlesztéseket hajtanának végre.
Járulékos előnyökkel is járna egy ilyen politika, emelte ki Hilary Clinton. Ő úgy számol, hogy az új energiaforrásokkal kapcsolatos fejlesztések az ágazat munkaerő-felvevő kapacitását mintegy 40 százalékkal növelnék - ismerteti érveit a Bloomberg amerikai hírszolgálat. Az áram költsége is csökkenne, vagyis a rosszabb jövedelmi viszonyok között élő amerikai lakosságnak is kedveznének a lépésekkel.