3p

Nemcsak a nagyberuházásokat, hanem a kisebb, családi vállalkozásokat is segíti az EU a megváltozott piaci versenyben való helytállásuk érdekében. Egy kiskunmajsai meggytermelő új típusú öntözéses rendszerének kiépítéséhez például csaknem 16 millió forinttal járul hozzá.

Nemcsak a nagyberuházásokat, hanem a kisebb, családi vállalkozásokat is segíti az EU a megváltozott piaci versenyben való helytállásuk érdekében. Egy kiskunmajsai meggytermelő új típusú öntözéses rendszerének kiépítéséhez például csaknem 16 millió forinttal járul hozzá.

[ajanlo=277][igazitas=left/]Az Alföldre nem jellemzőek a nagy meggyültetvények. Kiskunmajsán - évtizedekkel ezelőtt - a Jonatán Termelőszövetkezetben foglalkoztak 40 hektáron meggyel. Ez a vállalkozás szépen hozott a konyhára, a téesz szinte ebből élt - emlékszik vissza Preczner Ferencné nyugdíjas kertészmérnök, aki - férjével közösen - családi vállalkozásban 34 és fél hektáron szeretné megismételni a "régi idők nagy sikerét".

Kiskunmajsa és környéke azonban rendkívül aszályos terület: az egyik évben megfelelő mennyiségű csapadék hull, majd két évig szinte semmi. Ahhoz, hogy megbízható mennyiségű és minőségű termés legyen minden évben, szükséges, hogy a vállalkozás csepegtető berendezést telepítsen a meggyesbe.


A projekt adatai
Projektgazda: Preczner Ferencné (Bács-Kiskun megye)

A beruházás költségvetése: 29 114 974 Ft

Támogatás: 15 439 374 Ft

Saját erő: 13 675 600 Ft

A projekt 2004. december 13-án fejeződött be.

A fejlesztést az AVOP 1. "Mezőgazdasági erő- és munkagép beszerzése" prioritása tette lehetővé.




Ez a típusú öntözéses technológia Magyarországon eléggé elterjedt, azonban a magas költségek miatt nem a nagyüzemekre, hanem a 4-5 hektáros gyümölcsösökre jellemző. A fúrt kútból a föld alatt futó fővezetékek szállítják a vizet a másfél centiméter átmérőjű csövekbe, amelyek a talajon folyamatosan "csepegtetik" a vizet a gyümölcsfák tövébe.

Az egész öntözőrendszer, valamint egy háromezer köbméteres víztározó megépítése - Preczner Ferencné számítása szerint - 35-40 millió forintos beruházást igényel. Az Európai Unió strukturális alapjaiból a családi vállalkozás 15 és fél millió forinthoz jutott, ami jelentős összeg ahhoz, hogy a száraznak számító Bács-Kiskun megyei területen virágzó gazdaság jöhessen létre.

A meggyest 1999-ben telepítették, Kiskunmajsától mintegy öt kilométerre. Eddig a száraz időszakot úgy tudták átvészelni, hogy lajtoskocsiból alkalmanként 150-200 liter vizet zúdítottak minden egyes gyümölcsfára. Ez a fajta öntözés azonban nem kifizetődő. A termésre már tavaly megkötötték a szerzodéseket. A Stollwerck csokoládégyár innen szállítja a bonbonmeggyhez a gyümölcsöt.

Forrás: Nemzeti Fejlesztési Hivatal

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!