Nemcsak a nagyberuházásokat, hanem a kisebb, családi vállalkozásokat is segíti az EU a megváltozott piaci versenyben való helytállásuk érdekében. Egy kiskunmajsai meggytermelő új típusú öntözéses rendszerének kiépítéséhez például csaknem 16 millió forinttal járul hozzá.
[ajanlo=277][igazitas=left/]Az Alföldre nem jellemzőek a nagy meggyültetvények. Kiskunmajsán - évtizedekkel ezelőtt - a Jonatán Termelőszövetkezetben foglalkoztak 40 hektáron meggyel. Ez a vállalkozás szépen hozott a konyhára, a téesz szinte ebből élt - emlékszik vissza Preczner Ferencné nyugdíjas kertészmérnök, aki - férjével közösen - családi vállalkozásban 34 és fél hektáron szeretné megismételni a "régi idők nagy sikerét".
Kiskunmajsa és környéke azonban rendkívül aszályos terület: az egyik évben megfelelő mennyiségű csapadék hull, majd két évig szinte semmi. Ahhoz, hogy megbízható mennyiségű és minőségű termés legyen minden évben, szükséges, hogy a vállalkozás csepegtető berendezést telepítsen a meggyesbe.
|
Ez a típusú öntözéses technológia Magyarországon eléggé elterjedt, azonban a magas költségek miatt nem a nagyüzemekre, hanem a 4-5 hektáros gyümölcsösökre jellemző. A fúrt kútból a föld alatt futó fővezetékek szállítják a vizet a másfél centiméter átmérőjű csövekbe, amelyek a talajon folyamatosan "csepegtetik" a vizet a gyümölcsfák tövébe.
Az egész öntözőrendszer, valamint egy háromezer köbméteres víztározó megépítése - Preczner Ferencné számítása szerint - 35-40 millió forintos beruházást igényel. Az Európai Unió strukturális alapjaiból a családi vállalkozás 15 és fél millió forinthoz jutott, ami jelentős összeg ahhoz, hogy a száraznak számító Bács-Kiskun megyei területen virágzó gazdaság jöhessen létre.
A meggyest 1999-ben telepítették, Kiskunmajsától mintegy öt kilométerre. Eddig a száraz időszakot úgy tudták átvészelni, hogy lajtoskocsiból alkalmanként 150-200 liter vizet zúdítottak minden egyes gyümölcsfára. Ez a fajta öntözés azonban nem kifizetődő. A termésre már tavaly megkötötték a szerzodéseket. A Stollwerck csokoládégyár innen szállítja a bonbonmeggyhez a gyümölcsöt.
Forrás: Nemzeti Fejlesztési Hivatal