A mutató 2 százalékpontos júniusi romlásából még nem következett a tendencia markáns törése, a júliusi, erőteljesebb visszaeséssel azonban úgy tűnik, hogy a nagyvállalati kör egy időre elveszítette korábbi optimizmusát és bizalmát a közeli fellendülésben - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet nagyvállalatokat jellemző jelentésében.
A legnagyobb vállalkozások a magyar gazdaság rövidtávú kilátásait és ezen keresztül saját lehetőségeit összességében kedvezőtlenebbnek értékelik, mint az elmúlt másfél évben bármikor. A világgazdaságból és az unióból érkező gyenge makromutatók arra utalnak, hogy a globális gazdaságban 2003 második felében sem indul be stabil növekedés.
Idén a kis- és középvállalati szektor bizalmi indexei az első negyedévi stabilitás után erőteljesen emelkedtek, majd az utolsó két hónapban meredeken visszaestek, a szektor bizalmi trendjének javulása megtört - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet konjunktúra-jelentésében.
A második félévben a nemzetgazdaság kismértékben javuló kilátásaiban a cégek mindössze 16 százaléka bizakodik. Kismértékben romló feltételekkel 32 százalékuk, jelentős mértékben romlóval 15 százalékuk számol. Saját vállalkozásuk rövidtávú fejlődési kilátásait a cégek 37 százaléka rosszabbodónak ítéli. Június óta kismértékben javult és a márciusi szintre emelkedett az optimista várakozások aránya.
Borús kilátások a kicsiknél és nagyoknál is
Júliusban az Ecostat nagyvállalati TOP-100 konjunktúra index" értéke 47 százalék, a legutóbbi júniusi szintnél 6 százalékponttal alacsonyabb. A kis- és középvállalatok konjunktúra-indexe 44,9 százalék, a júniusi értéknél 3 százalékponttal kevesebb, ami az üzleti hangulat romlását jelenti.