A Deutschlandfunk rádióállomás pénteki jelentése szerint a Bergertől származó romlott vadhús bukkant fel Rajna-Pfalz, Észak-Rajna-Vesztfália és Hessen tartományban is, külföldön pedig Ausztriában. A bécsi egészségügyi minisztérium elrendelte tizenkét Berger-termék kivonását a forgalomból.
A visszaélésekre egy más ügy kapcsán derült fény: a hatóságok külföldiek esetleges szabályellenes foglalkoztatása iránt érdeklődtek. Kiderült, hogy a Berger cég magyar munkások után nem fizette szabályszerűen a társadalombiztosítási járulékot. A passaui romlott termékek ügyében az ügyészség is elkezdte a vizsgálódást. A bajor hatóságoknak állítólag másfél éve vannak információik a Bergernél folyó manipulációkról.
A cég ellen felhozott leggyakoribb vád, hogy lejárt szavatosságú, vagy felolvadt mélyhűtött vadhúst újrafagyasztották, illetve csomagolták, majd új szavatossági határidővel látták el a terméket. Az ellenőrök szalmonellával fertőzött húst is találtak, általában is gyomorforgatónak találták a higiéniai körülményeket.
A most napvilágra került botrányt több hasonló eset előzte meg az elmúlt időszakban. Legutóbb decemberben a Saar-vidéken tartott élelmiszerellenőrzés során bukkantak bakteriálisan erősen szennyezett liba, lazac és pulykahúsra. Azt megelőzően ötven üzem és hűtőraktár volt érintett az akkor nyilvánosságra hozott német húsbotrányban. Magyar cég is érintett volt az ősz másik nagy élelmiszeripari esetében, akkor eledelnek minősített vágóhídi hulladékok kerülhettek Bajorországból különböző európai országokba.
Menedzsment Fórum / MTI