A speciális módszerrel a vállalat a szennyezett terület mintegy 50 százalékát tisztítja meg, a fennmaradó részen talajcserére van szükség. 2008 szeptemberére így 74, illetve 87 százalékos tisztaságú lesz a talaj a szennyezettség mértékétől függően. További öt évbe telik, míg elérik a 94 százalékos hatékonyságot (D-határérték).
"Iparterület esetében nagyon jelentős, hogy ekkora tisztaságot érünk el" - fogalmazott dr. Nagy Imre, a Corax-Bioner ZRt. A vállalatnak nem ez az első jelentősebb beruházása, ám azt a vezető is elismerte, csak talajt tisztítottak hasonló nagyságrendben (27 ezer köbméter), talajvízre még nem volt példa.
A 100 százalékban társfinanszírozott (75 százalék uniós támogatás, 25 százalék központi költségvetés) beruházás pályázatának beadásakor a Dunaferrnek annak bizonyítása jelentette az egyik legnagyobb gondot, hogy a szennyező anyag 1995 előtt került a talajba. "Mivel nem minden területnél sikerült a bizonyítás, így azokat önerőből fogjuk megtisztítani" - mondta Lukács Péter, a Dunaferr ZRt. műszaki vezérigazgató helyettese.
Ez további mintegy ötszáz millió forintos kiadást jelent a társaság számára, amely 2012-ig 15 milliárd forintot fordít környezetvédelmi munkákra. "Noha a legtöbb környezetvédelmi vezető a vállalati menedzsment ellenállásába szokott ütközni hasonló volumenű projektek említésekor a Dunaferrnél a vezetőség egyértelműen a talajrehabilitáció mellé állt" - nyilatkozta a vezérigazgató-helyettes.
A KIOP által támogatott projektek közt öt olyan nyertes szerepel, amely környezeti kármentesítésre adta be pályázatát. A támogatás az öt beruházás esetében meghaladja a KvVM honlapon szereplő adatok alapján 5,2 milliárd forint. A nyertesek közt szerepel a Dunaferr ZRt. mellett a BorsodChem Rt. és a Budapesti Vegyiművek Rt. is.
Istvánko Viktória