A hagyományos szemlélet szerint a termelésirányítás, a pénzügyek, a készletgazdálkodás, a bérszámfejtés, a döntéshozatal érdemel meg egy korszerű hardver-szoftver támogatást. Sokan még ma is kétkedve fogadják a humán szoftverek bevezetését, pedig ha körülnézünk a nagyvilágban a hatékony cégek nem nélkülözhetik az ilyen megoldásokat.
A vezető üzleti megoldásszállítók mellett az humánszoftver-házak is megjelentek a piacon. Ezek zömében szakértői szoftvereket kínáltak egy-két humán funkció megsegítésére. Nincsenek limitek: a 120 fős, komoly szürkeállománnyal rendelkező sikercég, s a 80 000 fős mamutcég is tudja integrált rendszerben menedzselni az emberi tőkéjét.
A humán területet segíti abban, hogy az emberi erőforrással való gazdálkodás letéteményesei, vagyis a közvetlen irányítók/vezetők számára nyújtson olyan komplexitású, feldolgozottságú humán információt, amely megalapozhatja a felvételi, fejlesztési, megtartási, elbocsátási humán stratégiák gyakorlati alkalmazását. Nem árt ugyanis kellőképpen hangsúlyozni, hogy az emberi tőke napjaink egyik legfontosabb vállalati értékévé vált, az ésszerű gazdálkodáson tehát a vállalat versenyképessége múlhat.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
A humáninformatika alapja: építsünk adatbázist
Vállalat- és kultúraformáló humáninformatika
Egyre meghatározóbb a cégeknél a humáninformatika
A vállalatok fejlesztése szempontjából a humán beruházása ma már nem korlátozódhat kizárólag az emberek felvételére és elbocsátására, egyre fontosabb szerepet játszik a humán informatika is.