2003 első felében mintegy 9200 lakásra adtak ki használatbavételi engedélyt a hatóságok, s 26 ezer új lakás építése kezdődhetett el a kiadott új engedélyek alapján. A használatba vett lakások száma nyolc százalékkal kevesebb, az új lakásépítési engedélyeké azonban 15 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből.
Harmadával esett vissza a lakásépítés a fővárosban
2003 második negyedévében tíz százalékkal kevesebb lakást vettek használatba, mint az előző év hasonló időszakában. A visszaesés elsősorban a vállalkozók által épített, értékesítésre szánt lakásoknál következett be, ennek következtében módosult a lakásépítés szerkezete is. Az építtetői struktúrában ismét nagyobb súlyt kapott a lakosság (69 százalék az előző évi 63 százalék után), s nőtt az önkormányzatok szerepe (a helyhatóságok 330 lakást építtettek). A gazdasági vállalkozások 2200 lakást hoztak tető alá, ami a 2002-es adat 72 százaléka.
A lakásépítés területenkénti alakulásában a legnagyobb csökkenés a fővárosban mutatható ki, ahol a használatba vett lakások száma harminc százalékkal esett vissza.
Az új lakások 101 négyzetméteres átlagos alapterülete négy négyzetméterrel nagyobb, mint egy évvel korábban.
Egyre többen kérnek építési engedélyt
A nagy számú új építési engedély az építési kedv növekedését tanúsítja, az első negyedévi 13 százalékos emelkedés után a II. negyedévben 16 százalékos bővülés következett be az előző év megfelelő időszakához képest. A növekedés három megye kivételével az egész országra jellemző.
Az év első felében 1649 lakás szűnt meg, ez 15 százalékkal több, mint 2002 azonos időszakában. Budapesten és a megyei jogú városokban az ingatlanok felét új lakás építése miatt számolták fel, a községekben változatlanul az avulás a pusztulás legfőbb oka.
Mind a városokban, mind a községekben jelentősen visszaesett a nem lakóépületek építése (9, illetve 16 százalékkal), ugyanakkor a főváros ilyen jellegű beruházásai megduplázódtak.
magyarorszag.hu
Élénkül a lakásépítési kedv
Kevesebb lakás készült el az év első hat hónapjában, mint tavaly, a frissen kiadott engedélyek magas száma azonban azt mutatja, hogy megélénkülni látszik az építési kedv. Egyre több lakást hoz tető alá a lakosság, visszaesett ezzel szemben a vállalkozói beruházások száma.