Kenyeres István, az Élőgépek technológiáról ismert társaság elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy egyre több terjeszkedő település szembesül azzal a helyzettel, hogy hiába rendelkezik szennyvízkezelési infrastruktúrával, az nem elegendő a lakosság bővülő igényeinek kielégítésére. Utalt az Állami Számvevőszék tavalyi jelentésére, amely szerint a meglevő szennyvíz-tisztítási infrastruktúra nagy része elavult, az önkormányzatok több mint 80 százaléka a nem megfelelő tisztítás miatt szennyvízbírságot fizet.
Az Organica Rt. ezeknek az önkormányzatoknak kínálja elmúlt években a gyakorlatban is tesztelt pénzügyi megoldását, amely alapján a településeknek nem kell részt vállalni a fejlesztések költségeiből. A cég saját beruházásból építi meg vagy bővíti ki a szennyvíztisztítót, cserében viszont átveszi a üzemeltetés szakmai felügyeletét. Az érintett lakosság számára a szolgáltatás nem drágul számottevően, mert a tisztító hatékonyságának javulása megtakarítást tesz lehetővé a költségekben - magyarázta Kenyeres István. Megjegyezte, hogy az üzemeltetést az önkormányzat és az Organica közös cége végzi 20 éven keresztül, a fejlesztés 10-12 év alatt térül meg.
Kenyeres István becslése szerint az országban 150-200 olyan önkormányzat lehet, ahol az infrastruktúra és a település mérete alapján szóba jöhet ez a finanszírozási módszer. A cég az 5 ezer lakosú településektől az 50 ezer lakosúakig kész szennytisztító-beruházásokat átvállalni. "A vállalat az idei évben hat önkormányzattal állapodik meg az infrastruktúra fejlesztéséről, és az üzemeltetés átvállalásáról. További 8-10 projekt áll előkészítés alatt" - mondta Kenyeres István.
Márciusban szültetett meg az első szerződés, ami a Fejér megyei Szár és környékének szennyvíz-tisztításra vonatkozik. A 300 millió forintos beruházás öt év alatt két lépésben valósul meg. A következő projekt Etyeken várható, ahol a környékre tervezett filmstúdió-beruházás miatt lódult meg az ingatlanfejlesztés és ezáltal nőtt meg az igény a szennyvíztisztítás bővítésére. Az Organica minden projekt esetében egy speciális technológiát alkalmaz. A botanikus kerthez hasonló kinézetű létesítményekben nemcsak baktériumokat alkalmaznak a tisztítás során, hanem növényeket és állatokat, többnyire halakat is. Ezek az élőlények építik be saját szervezetükbe a szennyező anyagokat - mondta Kenyeres István.
Az Egyesült Államokban kitalált, de Magyarországon továbbfejlesztett "élőgépek" technológia előnyei között a legfontosabb, hogy azonos területigény mellett a beruházási költségek 5-25 százalékkal, az üzemeltetési költségek 15-35 százalékkal alacsonyabbak a kisebb energia- és élőmunka-igény miatt.
A 356 millió forint jegyzett tőkéjű Organica tavaly 1,4 milliárd forint árbevételt ért el, amely az idén várhatóan több mint duplájára nő. A cég forgalmából 50 százalék az ipari és kommunális szennyvíztisztítók építésének részaránya, a létesítmények üzemeltetéséből pedig 30 százalék származik. A cég foglalkozik kármentesítéssel is, amely az idei árbevétel 20 százalékát adja. A cég 51 százalékban magyar magánszemélyek és külföldi befektetők tulajdona, a fennmaradó 49 százalékával a Magyar Fejlesztési Bank rendelkezik.
Ahogy arról korábban az mfor.hu is beszámolt, a vállalat technolóiájával készülő szennyvíztisztító koncepcióját elfogadta tavaly a fővárosi önkormányzat környezetvédelmi bizottsága is. Így remélhetőleg már az idén elindulhat az a 450-500 millió forintos projekt, amelynek köszönhetően a Margitsziget összes szennyvize is megtisztulva jut majd vissza a Dunába.
MTI / Menedzsment Fórum